Novi Dani
Crna Gora TikTok

Maturanti u Herceg Novom slavili uz Baju Malog Knindžu. To što pjevaju ipak je LAŽ KOJA SE NIJE DESILA

Maturanti na Balkanu polako završavaju srednje škole i gimnazije, slavlja povodom kraja jedne životne epohe uveliko traju, a na društvenim mrežama kruže snimke njihovih spontanih ‘proslava’ i radovanja povodom maturiranja.

Ipak, video svjedočenje jednog slavlja u Crnoj Gori posebno je privuklo pažnju javnosti.

Naime, srednjoškolci u Herceg Novom odlučili su da se provedu u ime skorašnjeg završetka srednje škole, pa su se okupili ispred zgrade u kojoj su proveli četiri godine i zaigrali uz pjesmu “Morem plovi jedna mala barka” Baje Malog Knindže, a nakon toga i užičko kolo. 

Na stranu standardni komentari za i protiv četnika, ali čak i ova nova prekrajana istorija ne spori da se ono o čemu maturanti pjevaju nije dogodilo, zapravo dogodilo se sve suprotno.

Pjesma je izmišljotina koja se nije dogodila

Četnička pjesma “Morem plovi jedna mala barka” koja je ponovo snimljena 90-ih, neizostavan je dio muzičkog repertoara na svadbama i drugim narodnim veseljima u srpskom narodu.

Ipak i prosječnim poznavaocima istorije jasno je da se ono o čemu se pjeva u ovoj pjesmi nije dogodilo. Majka nije tražila Kralja Petra niti su ga četnici čuvali u ratnim okolnostim o kojima se pjeva.

Cijeli rat provela je s njim u Londonu a odredi Draže Mihajilovića osnovani su mjesec dana nakon sto je mladi Kralj sa Nikšićkog aerodroma i zlatom iz državne kase pobjegao iz zemlje nakon kratkotrajnog Aprilskog rata.

Kako je bjekstvo Kralja u narodu jako loše prihvaćeno što su komunisti tokom rata a i godinama poslije koristili u svojoj propagandi, ovom pjesmom pokušao se potpuno prekrojiti ovaj dio istorije.

Savremena srpska istorija ovaj čin pokušava opravdati uz objašnjenje da su u Londonu bile smještene i druge vlade u egzilu. Ipak u samoj Jugoslaviji tokom rata, Karađorđevići su zapravo bili žrtve vlastite propagande jer su godinama ranije recimo crnogorskog Kralja Nikolu optuživali da je u Prvom svjetskom ratu pobjegao “obučen u ženu” dok je Kralj Petar I sa narodom i vojskom prešao Albansku golgotu. Zato je bjekstvo mladog Kralja Petra II bilo teško objasniti narodu sto su komunisti vješti koristili.

Zato sama pjesma Morem plovi jedna mala barka ove događaje prikazuje potpuno drugačije.

Morem plovi, jedna mala barka
a u barci kralja Petra majka

Morem plovi, ne boji se mina
pošla majka da potraži sina

Posla majka, sina da potrazi
pa se javi Đeneralu Draži

Čiča Dražo, đe je moje dete
čuvaju ga Srpske bajonete

Tako je ispalo da su četnici Draže Mihajlovića skrivali Kralja dok ga je njegova majka sa kojom je otišao u London sa sve državnim zlatom i tamo proveo cijeli rat, tražila ne bojeći se mina.

Draža Mihajilović četnike je ustrojio na Ravnoj gori po vlastitoj tvrdnji 11. maja 1941. dok je Kralj Petar mjesec dana ranije već pobjegao u London.

Dakle majka Kralja Petra nije “tražila svoje dijete” jer je nesporno da je sredinom aprila zajedno s njim i neutvrđenom količinom zlata napustila zemlju i cijeli rat provela u Londonu u Hotelu Kleridžis u kojem je rođen i prestolonaslednik Aleksandar.

Kralj Petar II umro je poslije duge i teške bolesti u Denveru (SAD) 3. 11. 1970., a pokopan je u manastiru Srpske pravoslavne crkve Sveti Sava u Libertyville, Illinois. Time je postao jedini europski vladar koji je pokopan na teritoriju SAD-a. Na zahtjev svoje porodice i Vlade Republike Srbije, njegovi posmrtni ostatci preneseni su iz SAD-a i 26. maja 2013. pokopani u porodičnoj grobnici u crkvi Svetog Đorđa na Oplencu, u Srbiji.

Pročitajte još