Dana 27. 6. 1991. godine, samo dva dana nakon što je Slovenija proglasila nezavisnost, započeo je rat između jedinica Teritorijalne odbrane Slovenije i Jugoslavenske narodne armije (JNA), poznat i kao Desetodnevni rat (slov. Desetdnevna vojna).
Prvi metak u tom ratu ispalio je jedan oficir JNA u mjestu Divača u 14 sati i 30 minuta. Do večeri istoga dana već je bilo i ljudskih žrtava i srušenih helikoptera.
JNA je do kraja dana uspjela zauzeti sve granične prijelaze prema Italiji, većinu prijelaza prema Austriji i nekoliko prijelaza prema Hrvatskoj.
Glavni organizatori borbe na slovenskoj strani bili su tadašnji slovenski ministar odbrane Janez Janša i ministar unutrašnjih poslova Igor Bavčar.
JNA su vodili general armije Veljko Kadijević, kao ministar obrane SFRJ, i general-pukovnik Blagoje Adžić, kao šef generalštaba.
Iako je rat u Sloveniji trajao deset dana, žrtve nisu bile zanemarive. Poginulo je više od 70 ljudi, od čega 18-19 Slovenaca, 44-45 pripadnika JNA i još 12 stranaca.
Ranjena su oko 182 Slovenca i oko 146 pripadnika JNA. Rat u Sloveniji bio prvi ratni sukob u Europi nakon kraja Drugog svjetskog rata 1945. godine.
Desetodnevni sukobi prekinuti su 7. 7 sporazumom na Brijunima, uz posredovanje evropske “trojke” (tri ministra vanjskih poslova: Hans van den Broek, Jacques Poos i João de Deus Pinheiro).
Predsedništvo SFRJ izglasalo je Odluku o premještanju jedinica JNA sa teritorije Republike Slovenije omjerom glasova 7:1, jedini glas protiv bio je glas iz Hrvatske, Stjepana Mesića.
JNA se ubrzo kako se kasnije ispostavilo, dogovorom Borislava Jovića i Slobodana Miloševića povukla iz Slovenije i to je označio kraj njihovog nastojanja da sačuvaju SFRJ. Oni se tada okreću rješenju srpskog pitanja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini .
Iz tog rata koji je trajao samo deset dana ostala je upamćena izjava Bahrudina Kaletovića, vojnika JNA koji je na pitanja da li zna zbog čega se vodi ovaj rat odgovorio : “Oni kao hoće da se odcjepljuju a mi kao nedamo”.
Izjava je u suštini bila tačna jer je rukovodstvo Srbije koje je imalo de fakto kontrolu nad JNA odustalo od namjere da sačuva SFRJ u postojećim granicama.