Novi Dani
Svijet

Američka vlada prijeti demonstrantima

Protesti protiv policijskog nasilja u SAD-u su se dodatno zaoštrili u brojnim gradovima nakon odluke predsjednika Trumpa o angažmanu savezne policije. Ponovo je došlo do nereda.

U SAD-u je ponovo došlo do nasilnih sukoba na marginama demonstracija protiv policijskog nasilja i rasizma.U Portlandu, u saveznoj državi Oregon, protesti su se usmjerili i protiv angažmana sigurnosnih snaga koje je Vlada predsjednika Donalda Trumpa tamo uputila. Vlada je slanje trupa obrazložila zaštitom Saveznog suda čija zgrada je tokom noći u nedjelju ponovo napadnuta. Prema policijskim navodima hiljade demonstranata se okupilo oko ograđene zgrade. Neki od njih su bacali kamenje, flaše kao i aparate za gašenje požara; također su električnim alatom pokušali presjeći žičanu ogradu. Policija je saopćila da je demonstrantima pošlo za rukom presjeći jedan dio žice. Jedan muškarac je zadobio teške povrede ubodom, saopćila je također policija i navela da su osumnjičenog za ovaj čin zadržali demonstranti dok ga policija nije uhapsila.

Ministar za domovinska pitanja govori o “anarhistima”

Američka vlada je najavila dodatno pooštravanje mjera protiv nasilnika među demonstrantima. Dodatne mjere će vjerojatno biti uvedene tokom ove sedmice, izjavio je ministar za domovinska pitanja Chad Wolf televiziji “Fox News”. Neće biti prihvaćeno da snage sigurnosti iz noći u noć bivaju napadane i ranjavane, rekao je on. Portland je, kako je dalje rekao, u najmanju ruku u određenim satima tokom noći potpuno izvan kontrole. 

Trump prebacuje gradovima, na čijem čelu su gradonačelnici iz redova demokrata, da ne drže pod kontrolom nasilje i krivična djela. Wolf je rekao da gradska uprava u Portlandu toleriše “anarhiste”. Svake noći između 2000 i 4000 nasilnika napada savezne institucije poput zgrada suda i sigurnosnih snaga, rekao je on. Wolf je dalje rekao da su savezne sigurnosne snage tokom noći uhapsile sedam do osam osoba. On je demonstrantima prebacio da koriste lasere kojima ciljaju u oči pripadnicima sigurnosnih snaga. Dva ili tri službenika su, kako je rekao, na taj način izgubila djelomice vid.

Neredi u cijeloj zemlji

I u drugim američkim gradovima došlo je do nereda. U Seattlu je policija saopćila da je uhapšeno 45 osoba. 21 policajac je povrijeđen kamenjem, flašama i protupožarnim bocama, saopćila je dalje policija. Razbijena su stakla, baraka jednog zatvora za mlade je zapaljena, a policija je koristila biber sprej.

Demonstracije su održane i u Louisvillu u Kentuckyju, u New Yorku, Omahi, Oaklandu, Los Angelesu i Richmondu. Prema medijskim izvještajima policija je u Richmondu upotrijebila suzavac protiv učesnika marša Black-Lives-Matter nakon što je, između ostalog, zapaljen kontejner. U Oaklandu je zapaljena zgrada suda.

Stotine, djelomice naoružanih demonstranata su marširale Louisvilleom zahtijevajući da odgovorni za ubistvo Breonne Taylor budu pozvani na odgovornost. 26-godišnja studentica je ubijena u svom stanu tokom jedne racije. Policija je postavila barikade jer su se sa druge strane okupili kontrademonstranti. Do susreta dvije grupe nije došlo, saopćila je policija. Tri osobe su međutim prethodno među protestantima crne boje kože ustrijeljene. 

U Texasu ubijen demonstrant

U Austinu je prema navodima očevidaca jedan automobil vozio kroz grupu demonstranata. Okupljeni su opkolili automobil, a jedan demonstrant je izvukao oružje, rekao je Michael Capochiano za “Austin Statesman”. Nakon toga je vozač automobila također izvadio oružje, ispalio više hitaca i ubio muškarca koji je potegao oružje. Vozač je kasnije uhapšen.

U Aurori, predgrađu Denvera, jedan automobil je uletio među okupljene demonstrante. Policija je saopćila da je jedan demonstrant koristio oružje, te da je najmanje jedna osoba povrijeđena. Osim toga na zgradi suda je razbijen prozor i podmetnuta vatra, saopćila je policija.

Trump želi “Law and Order”

Povod za proteste u SAD-u je smrt crnca Georga Floyda, koji je ubijen u policijskoj akciji koncem maja u Minneapolisu. U cijeloj zemlji su ljudi izašli na ulice nakon toga izražavajući svoj protest zbog policijskog nasilja.

Predsjednik Trump, koji se suočava sa smanjenom podrškom u ispitivanjima javnog mnijenja, se založio za rigoroznu politiku “Law and Order” (Red i zakon). Demokrate i demonstranti koji protestiraju protiv rasizma prebacuju predsjedniku da sa svojom retorikom i slanjem paravojnih jedinica želi mobilizirati svoje desničarski orijentirane pristalice za predsjedničke izbore koji se održavaju u novembru. Osim toga, navode kritičari, on želi skrenuti pažnju sa svog kriznog menadžmenta protiv korona krize, kojeg brojni kritiziraju.

Dw.com

Pročitajte još