Povodom Evropskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković položio je vijenac kod Vladine spomen ploče na Golom otoku.
Plenković je također zapalio svijeću kod spomen križa i naglasio da je važno njegovati kulturu sjećanja.
Spomen ploča Vlade podignuta je u znak sjećanja na žrtve komunističkog režima stradale na Golom otoku i u sjećanje na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.
“Važno je da njegujemo kulturu sjećanja, bez istine nema ni svijesti niti poštovanja prema žrtvama niti u konačnici i pomirbe u kontekstu svakog europskog naroda pa tako i hrvatskog”, naglasio je Plenković.
Istakao je i važnost onih koji su ovdje relativno kratko nakon drugog svjetskog rata završili u kontekstu Informbiroa, kao i brojni politički zatvorenici, piše Glas Istre.
Podsjetio je kako je taj zatvor kasnije praktički egzistirao kao kaznionica do kraja osamdesetih.
Na novinarsko pitanje je li ova posjeta ispravka nepravde, s obzirom na činjenicu da premijeri ranije nisu često dolazili na Goli otok, Plenković je odgovorio da je to bila njegova želja.
“Nisam prvi predsjednik Vlade ovdje na Golom otoku, naprotiv, spomen ploča Vlade datira od prije desetak godina. Ovdje je prije dvije godine bio i predsjednik Hrvatskog sabora, dolazila su često izaslanstva, a ove godine sam i lično želio posjetiti i odati počast”, dodao je premijer.
Tokom Prvog svjetskog rata na Goli otok su bili internirani ratni zarobljenici, a od 1948. na njemu je bio zloglasni jugoslavenski zatvor za političke zatvorenike. Na Sv. Grguru bio je ženski odjel tog zatvora. Od 1956. na Golom otoku su zatvarani počinitelji teških krivičnih djela. Zatvor je prestao s radom 1988., a 1989. je napušten i danas je u ruševnom stanju.