Novi Dani
Crna Gora

Kriza vlasti u Crnoj Gori: Krivokapić najavio rekonstrukciju Vlade, DF blokirao odlučivanje u parlamentu

Premijer Zdravko Krivokapić otvorio je temu mogućnosti rekonstrukcije Vlade, saopštio je predsednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić nakon sastanka sa predsednikom Vlade Crne Gore Zdravkom Krivokapićem.

On je kazao da će o tome biti više razgovora narednih dana, pišu „Vijesti“.

„Sada su se pojavile ideje da tužilačke zakone treba usvojiti u nekom drugom obliku. Poznat je naš stav da nećemo glasati ni o čemu dok se tužilački zakoni ne usvoje“, istakao je Mandić koji se obratio novinarima nakon sastanka.

On je rekao da pošto se u tužilaštvu, a posebno u Specijalnom državnom tužilaštvu nalazi dvor koji služi predsedniku Crne Gore i Demokratske partije socijalista Milu Đukanoviću i njegovoj porodici, neophodne su reforme.

„Sastanak je bio dobar zato sto smo otvoreno razgovarali. Narednih dana iniciraćemo sastanak sa predsednicima parlamentarnih stranaka kako bi definisali način izlaska iz parlamentarne krize“, kazao je Mandić.

Krivokapić je razgovarao i sa liderom Demokratske narodne partije i jednim od lidera Demokratskog Fronta (DF) Milanom Kneževićem.

Knežević je nakon sastanka sa Krivokapićem novinarima rekao da DFostaje pri tome da sprovedu reformu tužilaštva i da kroz tužilačke zakone nastave borbu protiv kriminala i korupcije.

“Tužilački zakoni ne predsatvljaju personalni odnos prema glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću ili bilo kom u SDT-u, već je to naša obaveza pred Evropskom komisijom. I koliko mogu da vidim u značajnoj mjeri su uvaženi elementi koji postoje u nacrtu zakona, a tiču se izmjena i dopuna Zakona o tužilaštvu”, kazao je Knežević

Krivokapić bi trebalo da se sastane i sa liderom Pokreta za promene i jednim od lidera DF Nebojšom Medojevićem, predsednikom Demokratske Crne Gore Aleksom Bečićem i predsednikom GP URA Dritanom Abazovićem.

Venecijanska komisija danas je dala negativno mišljenje na tužilačke zakone

Venecijanska komisija danas je usvojila negativno mišljenje na predložene izmjene tužilačkih zakona koje im je uputio ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić, piše Pobjeda.

U zvaničnom Mišljenju, Venecijanska komisija je saopštila da političke odluke treba donositi na transparentan način i kroz javnu debatu, uz uključivanje ključnih aktera i eksperata. Oni podsjećaju da pravne reforme ne treba usvajati u žurbi i u odsustvu istinskih hitnih razloga.

Poštovanje sigurnosti mandata Glavnog specijalnog državnog tužioca

U Mišljenju se izričito, više puta, navodi da se mora poštovati sigurnost mandata aktuelnog Glavnog specijalnog državnog tužioca. Kako se navodi, predloženi Zakon nije usmjeren ka pravnom uređenju, već – prema konkretnoj ličnosti aktuelnog prvog čovjeka SDT-a Milivoja Katnića.

Venecijanska komisija je zabrinuta zbog takve zloupotrebe zakonodavnih nadležnosti: to podriva pravnu sigurnost i u suprotnosti je sa prirodom izrade propisa koja za svrhu ima definisanje opštih pravila, nasuprot izvršnoj akciji u odnosu prema konkretnom pojedincu ili situaciji.

Eksperti Venecijanske komisije su mišljenja da institucionalne reforme ne smiju biti pokretane samo zbog jednog cilja – smjene pojedinaca na ključnim pozicijama.

“Legitimno je smijeniti ministra i druge nosioce političkih funkcija nakon izbora”, navodi se u Mišljenju Venecijanske komisije.

“Ali, ukoliko je u domaćem sistemu institucija definisana kao autonomna i čak nezavisna, smijeniti njene ključne rukovodioce iz razloga promjene političke većine i uz podtekst legislativnih reformi, čini se da je u suprotnosti sa Ustavom i vladavinom prava”, zaključila je danas Venecijanska komisija.

Ukidanje SDT-a i njegova transformacija bi dovele do administrativnog haosa.

Pročitajte još