Novi Dani
BIH

Oglasio se i Dodik: Nisam za rat već za mirni razlaz

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Milorad Dodik na vanrednoj konferenciji za novinare, u utorak 13. aprila u Istočnom Sarajevu kazao je da odbacuje svaku mogućnost rata, ali da će raditi na mirnom razilaženju države BiH.

“Ja bih se složio s Ambasadom SAD-a da entiteti nemaju perspektive mimo BiH jer da nema BiH entiteti više ne bi bili entiteti već samostalne države. Razgovor s Pahorom koji je naveo gospodin Komšić je bio takav kakav je bio. Oni se hvale da su odgovorili mogućnošću rata, ali kome je danas do rata. Opcija o mirnom razlazu je jedna od i o njoj se može pričati. Dok ja sjedim ovdje neću dopustiti da dođe do mogućnosti rata, pa ni za RS, ali ću raditi da dođe do mogućnosti mirnog razlaza”, kazao je Dodik te naveo kako odbacuje mogućnost rata koje su, kako je rekao, navele njegove kolege iz Predsjedništva Komšić i Džaferović.

Drugi član Predsjedništva BiH Željko Komšić saopštio je da je kako je predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor, prilikom posjete BiH, 5. marta, pitao “je li moguć miran razlaz u BiH”. O tome je u ponedjeljak 12. aprila razgovarao sa slovenskom ambasadorkom u BiH.

Dodik je na kolnferenciji za novinare najavio kako će Predsjedništvo BiH u srijedu 14. aprila usvojiti budžet i uputiti ga Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

Kazao je da mu je drago što je u budžetu planirano 21 milion konvertibilnih maraka (oko 10,5 miliona eura) za saniranje posljedica pandemije.

Ponovio je kako je državni nivo vlasti u BiH neupješan i trom i da je dominantna priča o izmjeni Izbornog zakona.

“Republika Srpska (RS) je izvan tog procesa, jer mi imamo spreman odgovor na to pitanje. Nemogućnost iznalaženja dogovora u Federaciji BiH dovodi do pojava tipa Komšić u Predsjedništvu, a nema niti jedan Bošnjak koji može reći da je to dobro. Deprimirajuća vijest da se tamo ništa ne dešava i da se ne može formirati vlast u FBiH”, izjavio je Dodik.

‘Stranci da se udalje iz procesa pregovora o Izbornom zakonu’

Kazao je da tek onda kada i ako Bošnjaci i Hrvati dođu do rješenja vezano za presudu “Sejdić i Finci”, odnosno izbor člana Predsjedništva BiH koji bude za njih zadovoljavajući, RS će se uključiti u raspravu o izbornom zakonodavstvu.

Istakao je kako stranci iz tog procesa “trebaju da nestaju i da se udalje”, te da se prepusti domaćim akterima da uređuju izborni okvir.

“Vidimo od Amerikanaca, Engleza i Evropljana ovih dana da uporno inzisiraju da član Komisije za reformu izbornog zakonodavstva mora obavezno da bude i član Centralne izborne komisije. To se neće desiti. CIK ostaje nelegitimna i nelegalna i mora biti promijenjena. To je dio uslova za uopšte uključivanje nas iz RS u reformu izbornog zakonodavstva, rekao je Dodik.

Dodao je kako RS nema namjeru da se miješa u unutrašnje stvari u Federaciji BiH, ali da taj bosanskohercegovački entitet ima institucionalnu obavezu da zaštiti konstitutivnost Srba na prostoru Federacije.

“Nastavićemo da insistiramo na promjenama Ustava u nekim kantonima gdje konstitutivnost nije ni formalno obezbijeđena”, navoe je Dodik

Situacija sa BiH nije dobra, kazao je on I dodao da nikada nije ni bila dobra.

“Farsa je priča oko evropskog puta. Evropska unija (EU) nema jasnu perspektivu sa zamljama Zapadnog Balkana”, rekao je Dodik.
Dodao je da većina članica EU ne bi danas ispunila kriterije koji se traže od zemalja Zapadnog Balkana, te kazao kako je pismo američkog sekretara Blinkenovo uravnoteženo.

“Ja bih se složio s Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država da entiteti nemaju perspektive mimo BiH jer da nema BiH entiteti više ne bi bili entiteti već samostalne države”, kazao je Dodik.

Pročitajte još