Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija potpisale su sporazum ‘Otvoreni Balkan’ čiji je cilj olakšati trgovinu u regiji,
SAD svesrdno podržava napore na Zapadnom Balkanu da se produbi i ojača inkluzivna regionalna ekonomska integracija u skladu sa pravilima i standardima Evropske unije, izjavio je potrparol State Departmenta, odgovarajući na pitanje Glasa Amerike (VOA) da prokomentariše poziciju SAD-a kada je riječ o inicijativi “Otvoreni Balkan”, s jedne, i Berlinskog procesa, s druge strane.
Dodaje se da SAD ohrabruju regionalne lidere da tragaju za prilikama da umanje trgovinske barijere, podignu ekonomsku konkurentnost i izgrade regionalno integrisane i otporne ekonomije, koje pružaju ono što je građanima neophodno.
Portparol State Departmenta je istakao da je stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta koje osigurava slobodno kretanje ljudi, robe i usluga ključno za privlačenje investicija i podsticanje ekonomskog rasta.
“Zapadni Balkan je regija ogromnog neiskorišćenog potencijala, oličena u viziji i naporima naroda koji tamo žive da postane uspješna i prosperitetna regija, potpuno integrisana u Evropsku uniju”, zaključio je portparol State Departmenta, prenosi Tanjug.
Jedinstveno tržište rada i pomoći
Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija potpisale su sporazume čiji je cilj olakšati trgovinu u regiji, stvoriti jedinstveno tržište rada i međusobnu pomoć u vanrednim situacijama, a regionalna inicijativa, ranije nazvana “mini Shengen”, službeno je preimenovana u Otvoreni Balkan (Open Balkan).
Inicijativi se za sada nisu pridružile Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo.
Premijer Kosova Albin Kurti kritikovao je inicijativu navodeći da „Otvoreni Balkan“ više liči na „Balkan otvoren za utjecaje sa istoka, posebno iz Ruske Federacije i Kine“, kao i „otvoren za autokratiju, korupciju, ratne zločince, suprotno evropskim vrijednostima demokratije i vladavine prava“.
Zajedničko tržište nije moguće sve dok Srbija ne prihvati da se suoči sa prošlošću, rekao je Kurti, neizravno ukazujući na ulogu Srbije u ratovima devedesetih.
Balkans.aljazera.net