Beograd i Priština postigli su dogovor o rešenju krize na severu Kosova, objavio je u četvrtak, 30. septembra, na Tviteru evropski specijalni predstavnik za dijalog Miroslav Lajčak.
“Imamo dogovor. Nakon dva dana intenzivnih pregovora, sporazum o deeskalaciji i putu ka napred je upravo postignut”, objavio je Lajčak uz fotografiju dokumenta na kojem su tri tačke koje je dan ranije najavio i glavni pregovarač za Kosovo Bekim Bisljimi (Bislimi).
Zahvalio je pregovaračima iz Srbije i sa Kosova, Petru Petkoviću i Bekimu Bisljimiju na spremnosti za dogovor.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen (Fon der Lajen) je “toplo pozdravila” postignut dogovor između Beograda i Prištine.
“Ovo je veoma pozitivan razvoj događaja nakon mojih sastanaka sa predsednikom (Srbije) Aleksandrom Vučićem i premijerom (Kosova) Aljbinom Kurtijem. To je dobro za ceo region. Sada se dijalog mora nastaviti”, objavila je Von der Leyen na Twitteru.
We have a deal! After two days of intense negotiations, an agreement on de-escalation and the way forward has just been reached. I thank Besnik Bislimi and Petar Petkovic for their readiness to negotiate and agree for the good of the people. pic.twitter.com/OuhuUWvuG0
— Miroslav Lajčák (@MiroslavLajcak) September 30, 2021
Šta je dogovoreno?
Prema objavljenom sporazumu, specijalne snage kosovske policije koje su raspoređene na graničnim prelazima Jarinje i Brnjak ċe se povuči simultano sa povlačenjem blokada.
Ovaj proces ċe početi u subotu, 2. oktobra u osam sati ujutro i trajaće najkasnije do 16 sati istog dana. Pre „simultanog povlačenja” trupe KFOR-a ċe se rasporediti na ovim graničnim prelazima i ostaċe na tim pozicijama otprilike dve nedelje kako bi se obezbedilo bezbedno i sigurno okruženje i sloboda kretanja.
U tekstu usaglašenog sporazuma se navodi da ċe od ponedeljka, 4. oktobra, takođe u osam sati, početi primena „režima nalepnica”. Ovo ċe biti privremena mera dok se ne pronađe trajno rešenje.
Strane su se takođe složile da formiranju radne grupe gde ċe biti predstavnici Beograda, Prištine i Evropske unije. Radnom grupom ċe predsedavati predstavnici EU. Grupa ima za cilj pronalazak trajnog rešenja za registarske tablice, „zasnovanog na standardima i praksi EU”.
Prvi susret radnih grupa, kako stoji u tekstu dogovora, biċe održan 21. oktobra u Briselu. „Unutar šest meseci od prvog sastanka, ova radna grupa ċe na najvišem nivou političkog dijaloga izaċi sa nalazima o trajnom rešenju”, navodi se u tekstu dogovora koji je objavio Miroslav Lajčak.
Vučić: Prihvatili smo kompromis
Srpska strana je prihvatila kompromisni predlog za deeskalaciju situacije, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Nišu, nakon objave vesti da je postignut dogovor u Briselu.
„Mislim da smo došli do neke vrste kompromisnog rešenja, kojim sam lično veoma zadovoljan“, rekao je Vučić, a zatim čitao tačke sporazuma.Uz ocenu da sporazum ima „i dobrih i loših strana“, Vučić je istakao da je „za Srbiju važno da se ROSU (specijalna policija Kosova) povlači (sa severa), da smo sačuvali mir“.„Od velikog je značaja da Evropska unija zvanično govori da je sledeća tema u Briselu Zajednica srpskih opština“, rekao je Vučić.Vučić je preneo i da je razgovarao sa predstavnicima Srpske liste, vodeće partije Srba na Kosovu, i da predstavnici Srba na Kosovu razumeju da je ovo „najviše što je moglo da bude postignuto“.
Ambasada SAD u Srbiji: Odlična vest
Američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri (Anthony Godfrey) je napisao na društvenoj mreži Tviter da je dogovor između Kosova i Srbije “odlična vest”.
“Sve je moguće kroz ozbiljan i posvećen dijalog”, napisao je Godfri.
Slobodnaevropa.org