Novi Dani
Crna Gora

Izbori u tri crnogorske opštine! Borba za Mojkovac najneizvjesnija

Foto: Twitter

U tri crnogorske opštine – Cetinju, Mojkovcu i Petnjici se danas (5. decembar) održavaju lokalni izbori, na kojima pravo glasa ima 26,8 hiljada građana.

Biračka mjesta, 39 na Cetinju, 20 u Mojkovcu i 18 u Petnjici, otvorena su u sedam sati, a biće zatvorena u 20h.

Izbore ne nadgledaju nezavisni posmatrači pa će prve preliminarne rezultate saopštiti partije koje na njima učestvuju.

U sve tri opštine na posljednjim izborima je pobijedila Demokratska partija socijalista (DPS), predsjednika države Mila Đukanovića koja je na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima izgubila vlast na državnom nivou. Većinu su osvojile tri liste koje su predvodili prosrpski Demokratski front, Demokrate i Građanski pokret URA.

Sve tri su među siromašnijim opštinama u Crnoj Gori, bez značajnije privredne aktivnosti i ulaganja posljednjih 30 godina, piše RSE.

Cetinje

Na Cetinju pravo glasa ima 13.753 birača. Za 33 mjesta u budućem cetinjskom parlamentu takmiči se osam lista, uglavnom procrnogorskih i građanskih partija.

Cetinjani biraju između lokalnih partija Stare garde Liberalnog saveza Crne Gore, Ekološke Knjaževine Stare Crne Gore, potom Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokratske partije (SDP) i koalicije Socijaldemokrate – Liberalna partija, koje su opozicija na državnom nivou.

U izbornoj trci su i tri partije koje su u vlasti u Crnoj Gori – Građanski pokret URA, Demokrate i Socijalistička narodna partija, koja je dio koalicije na čelu sa prosrpskim Demokratskim frontom koji ne učestvuje na cetinjskim izborima.

Na Cetinju posljednjih 16 godina vlada DPS-a Mila Đukanovića.

Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine na Cetinju je živjelo 16.500 stanovnika od kojih se više od 90 posto izjasnilo kao Crnogorci.

Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore, simbol državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca.

Do raspada bivše Jugosalvije tokom ratnih devedesetih Cetinje je bilo dominantno industrijski grad, ali su raspadom tadašnje zajedničke države i tokom tranzicije sva preduzeća ugašena.

Mojkovac

U Mojkovcu, opštini na sjeveru Crne Gore, pravo glasa ima 6.814 birača, učestvuje šest izbornih lista a bira se 31 predstavnik za lokalni parlament

Od predstavnika partija koje čine vlast na državnom nivou na mojkovačkim izborima učestvuju Demokrate, URA i Ujedinjena Crna Gora, lista Za budućnost Mojkovca, iza koje stoji Demokratski front. Od partija koje su opozicija na državnom niovu učestvuje koalicija DPS-SD-LP.

Na izbore izlazi lista grupe građana pod nazivom “Ne damo Mojkovac” bliska premijeru Zdravku Krivokapiću.

Mojkovac, rodno mjesto bivšeg premijera i visokog funkcionera DPS-a Duška Markovića i Veselina Veljovića, koji je decenijama do smjene DPS-a na državnom nivou, pokrivao najznačajnije funkcije u sektoru bezbjednosti, jako je uporište DPS-a koji tri decenije kontroliše lokalnu vlast.

U Mojkovcu je prije deset godina živjelo 8.622 stanovnika od kojih se dvije trećine na popisu izjasnilo kao Crnogorci dok je Srba bilo 35 posto.

Mojkovac je u vrijeme bivše Jugoslavije bio grad rudarske i drvne industrije ali je tokom tranzicije, kao i na Cetinju, kompletna privreda ugašena.

Jedina veća investicija novijeg datuma je gradnja ski centra na mojkovačkoj strani planine Bjelasice, koju je dogovorila bivša vlast DPS, a čiji se završetak očekuje 2024 godine.

Ovde bi rezultati izbora mogli biti najneizvjesniji. Na izborima održanim u avgustu 2020. godine DPS je osvojio 2679 a koalicija oko DF-a 2227 m Demokrate 628 a URA 143.

Petnjica

Sedam izbornih lista učestvuje na izborima u Petnjici, opštini na krajnjem sjeveru, gdje pravo glasa ima 6.264 birača. Lokalni parlament ima 31 mjesto.

Za glasove birača nadmeću se, građanske i partije manjinskih naroda među kojima su najveće Đukanovićeva DPS i Bošnjačka stranka. Od partija opozicije na državnom nivou u izbornoj trci su još i SDP i Socijaldemokrate.

Od partija koje imaju vlast učestvuju Stranka Pravde i pomirenja, Demokrate, Socijalistička narodna partija, koja je u crnogorskom parlamentu u savezu na čelu sa prosrpskim Demokratskim frontom.

U Petnjici koja je najmlađa opština i jedna među najmanjima u Crnoj Gori prema popisu stanovništva iz 2011. živjelo je gotovo 5.500 stanovnika od kojih su većina Bošnjaci – 83 odsto.

Iz Petnjice su proteklih godina zbog ekonomskih razloga otišle hiljade stanovnika, uglavnom u države Zapadne Evrope. U gradu nema benziske pumpe, javnog prevoza, veterinarske ambulante, iako je stočarski kraj.

slobodnaevropa.org

Pročitajte još