Foto:Facebook
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden saopćio je danas da je njegova zemlja blokirala uvoz nafte, gasa i uglja iz Ruske Federacije.
Nekoliko sati ranije američki mediji su saopćili da će nove sveobuhvatne mjere biti donesene s ciljem stvaranja dodatnog pritiska na režim u Moskvi, koji već drugu sedmicu bombarduje susjednu Ukrajinu.
“Blokirat ćemo sav uvoz nafte, gasa i energije iz Rusije. To znači ruska nafta neće više biti prihvatljiva u američkim lukama i američki narod će zadati snažan udarac Putinovoj ratnoj mašineriji”, rekao je Biden.
Dodao je da je ovo potez koji je dobio snažnu podršku demokrata i republikanac u kongresu i državi.
“Mi nećemo finansijski podržavati Putinov rat”, rekao je Biden.
Istakao je da je SAD donijela odluku u konsultacijama sa saveznicima i partnerima širom svijeta, naročito u Evropi.
“Zajednički odgovor Putinovoj agresiji je moj primarni fokus, očuvati zajedništvo NATO, EU i svih drugih saveznika”, naglasio je Biden.
U nastavku je rekao da mnogi američki saveznici nisu u poziciji da se pridruže ovakvoj odluci.
“SAD proizvode mnogo više nafte nego sve evropske zemlje zajedno”, rekao je Biden.
Dodao je da zbog toga SAD mogu povući ovakav potez za razliku od drugih i istakao da rade blisko sa evropskim partnerima na strategiji smanjenja ovisnosti o ruskoj energiji.
“Naši timovi diskutuju kako ovo provesti i danas ostajemo jedinstveni u cilju da održimo pritisak na Putina i njegovu ratnu mašineriju. Ovo je potez kojim želimo nanijeti dodatni bol Putinu, ali to će imati svoju cijenu u SAD-u. Rekao sam i ranije da će odbrana slobode koštati”, rekao je Biden.
“Do sada smo obezbjedili preko jedne milijarde dolara u podršci ukrajinskoj sigurnosti. Isporuka oružja stiže u Ukrajinu svaki dan”, dodao je.
Naglasio je da ruska ekonomija slabi i da jedna rublja trenutno vrijedi kao jedan američki penij.
Ruski gas i nafta do sada su uglavnom bili pošteđeni sankcija koje su uvele SAD i evropske zemlje, zbog zabrinutosti od negativnog ekonomskog utjecaja, posebno na Evropu, koja više zavisi od ruske nafte, a posebno prirodnog gasa.
Odluka je zbog toga i donesena u dogovoru s evropskim saveznicima. Evropska unija dobija oko 40 posto gasa i 30 posto nafte iz Rusije te nema laku zamjenu u slučaju prekida isporuke.
Na američkom tržištu pak ruska nafta činila je oko tri posto svih pošiljki sirove nafte koje su prošle godine stigle u Sjedinjene Države, pokazuju podaci Uprave za energetske informacije SAD-a. Uvoz ruske nafte i naftnih derivata predstavljao je oko osam posto ukupnog američkog uvoza.
Do sankcija je ipak došlo nakon brojnih molbi ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da im se dodatno pomogne i pokuša spriječiti Rusija da napada ukrajinske gradove.