Ministarstvo odbrane Ruske Federacije naredilo je povlačenje vojske sa dijela okupirane ukrajinske regije Herson. Svega par sati ranije u saobraćajnoj nesreći poginuo je čovjek kojeg su Rusi postavili na vlast u Hersonu.
Povlačenje znači da Rusi odustaju od tisuća četvornih kilometara okupiranog područja, uključujući neke od najboljih poljoprivrednih površina u Ukrajini, a koje su prije samo pet tjedana službeno proglasili svojim teritorijem.
“Povlačenje će zaštititi živote civila i vojnika”
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu i general Sergej Surovikin jučer su na sastanku u Moskvi pokušali opravdati ovaj potez.
“Od kolovoza su ruske trupe u Hersonu ubile 9500 ukrajinskih vojnika i uspješno odbile 80% do 90% neprijateljskih projektila. Povlačenje će zaštititi živote civila i vojnika”, kazao je Surovikin.
“Razumijem da je ovo vrlo teška odluka, ali u isto vrijeme ćemo sačuvati ono najvažnije – živote naših vojnika i ukupnu borbenu sposobnost postrojbi koje nema smisla držati na ograničenom području na zapadnoj strani rijeke”, dodao je.
Ruski komentatori i dužnosnici pažljivo su izbjegavali riječ povlačenje, tvrdeći da se radi o strateškom i isplaniranom vojnom potezu s ciljem pregrupiranja na istočnoj strani rijeke Dnjepar, gdje se nalaze bolji obrambeni položaji, piše CNN.
Sada slijedi potez Ukrajine
U ovoj fazi nije poznato kako će Ukrajina odgovoriti na novonastalu situaciju. Njene trupe na južnim linijama bojišnice su iscrpljene, a teren ispred njih će vjerojatno biti miniran. Progon ruskih trupa prolio bi puno krvi, kao i bilo kakve borbe u gusto naseljenim područjima poput grada Hersona.
“Ukrajina će djelovati vrlo pažljivo, bez emocija, bez nepotrebnog rizika. Postupno se selimo prema jugu, jačamo svoje pozicije. Korak po korak”, rekao je jučer navečer ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Objavu o povlačenju snaga komentirali su i drugi Putinovi saveznici. Čečenski čelnik Ramzan Kadirov, koji je često kritizirao ministarstvo obrane i rusko vrhovno zapovjedništvo, rekao je da je Surovikin spasio tisuću vojnika i “napravio težak, ali ispravan izbor između besmislenih žrtava i spašavanja neprocjenjivih života vojnika”.
Dodao je kako je Herson teško mjesto za borbu, posebno bez sigurnih opskrbnih ruta.
Naime, kada je Ukrajina ljetos dobila dalekometne projektile, kao što je američki HIMARS, krenula je napadati što više riječnih mostova, željezničkih čvorišta i ruskih opskrbnih skladišta; zbog čega je dovoz streljiva i drugih zaliha preko Dnjepra postajao sve teži.
Kritike iz Rusije
No, nisu svi smireno prihvatili povlačenje iz Hersona. Ruski komentator Sergej Markov napisao je na svom Telegram kanalu da se radi o “najvećem geopolitičkom porazu Rusije od raspada SSSR-a”.
“Političke posljedice ovog ogromnog poraza bit će zaista velike. Glavni razlog povlačenja je bježanje od pravog rata i katastrofalno kašnjenje pri donošenju važnih odluka”, nastavio je.
Još u listopadu, kada je Surovikin došao na položaj glavnog zapovjednika takozvane vojne operacije u Ukrajini, upozorio je da rusku vojsku čekaju teški izbori. Njegovom imenovanju prethodio je debakl u Harkivu kada su ukrajinske snage u jednome tjednu počistile veći dio regije te je stoga vjerojatno postao oprezan.
U intervjuu za rusku državnu novinsku agenciju TASS Surovikin je 18. listopada rekao da će planovi za Herson ovisiti o vojno-taktičkoj situaciji, koju je opisao kao “već vrlo zahtjevnu”. “Djelovat ćemo svjesno, pravovremeno. Nećemo se libiti donositi teške odluke”, kazao je tada Surovikin.
Što će se dogoditi ako se Rusija povuče?
Ako i kada se ruske trupe povuku na istočnu obalu, imat će pristup boljim linijama opskrbe. Ukrajinske snage će skupo koštati svaki pokušaj da prijeđu Dnjepar. Rusija bi zadržala kontrolu nad 60 posto regije Herson, uključujući obalu duž Azovskog mora. Izgleda da je Surovikinu prioritet stabilizacija ruskih obrambenih linija.
Uvijek postoji šansa da se radi o zamci, odnosno da Rusija želi namamiti ukrajinske snage na to područje te da zapravo ne namjerava u potpunosti napustiti zapadnu obalu. Visoki ukrajinski dužnosnici su stoga pomalo skeptični.
No, ruski politički neuspjeh u Hersonu se ne može prikriti. Službenici koje je imenovala Rusija od ožujka vode grad Herson i okolicu. Dijelili su ruske putovnice svima koji su ih htjeli imati, govorili o rublju koji će zamijeniti ukrajinsku grivnju i organizirali veleprodajnu krađu žita.
Visoki dužnosnici stigli su iz Moskve kako bi razgovarali o integraciji Hersona u “ruski svijet”. A onda je tu bio i referendum u rujnu, nakon čega je uslijedila pompozna ceremonija u Moskvi na kojoj se slavilo pripojenje Hersona i tri druge regije.
“Ljudi koji žive u Luhansku i Donjecku, Hersonu i Zaporižji postaju naši građani. Zauvijek. Branit ćemo našu zemlju svim silama i sredstvima koja su nam na raspolaganju”, kazao je Putin 30. rujna.
index