Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak da nije postignut dogovor na sastanku u Briselu, na koji je Evropska unija (EU) pozvala njega i premijera Kosova Aljbina Kurtija (Albin Kurti) zbog krize oko registarskih tablica. Vučić je nakon izjave novinarima otišao iz sedišta EU u Briselu, a kosovski premijer Kurti nastavlja konsultacije sa evropskom stranom.
Vučić je naveo kako će Srbija poslušati savet visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, “koji je tražio da oni ne primenjuju kazne, a da mi ne izdajemo nove tablice”.
“Mi ćemo poslušati i videćemo šta će uraditi druga strana. Svima je jasno ko je želeo dogovor, očuvanje mira i stabilnosti, a ko nije. Mi smo insistirali da moraju da se poštuju dogovori koji su potpisani”, rekao je Vučić.
Naveo je kako će sačekati i izjavu evropskog šefa diplomatije Žozepa Borelja (Josep Borrell), te ustvrdio da dogovor nije postignut iz njemu “nejasnih razloga”. Naveo je kako je “srpska strana bila potpuno konstruktivna”, te prihvatila “i deset puta menjane tekstove”, ali da “albanska nije bila spremna”.
“Mi smo insistirali da moraju da se poštuju dogovori koji su potpisani. To je sve vreme kamen spoticanja, što neki ne žele da se primenjuje ono što je potpisano i što je dogovoreno, već bi želeli da se primenjuje nešto što nije ni razgovarano. Hoću narodu na Kosovu i Metohiji da kažem da ćemo biti uz njih i da će njihova država uvek bez obzira na sve biti uz njih”, rekao je još novinarima u Briselu nakon sastanka.
Navodeći da želi da “saberem utiske”, najavio je da će se “uskoro obratiti narodu”.
“Pred nama su besane noći i mnogo teških dana”, ustvrdio je Vučić.
‘Hitan sastanak’ usred ‘najozbiljnije krize od 2013. godine’
Borelj se u ponedeljak ujutro nešto iza 8 sati sastao prvo sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem (Albin Kurti). Nakon toga, usledio je oko 9 sati razgovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Posle odvojenih razgovora održan je zajednički, takozvani trilateralni susret između EU, Srbije i Kosova, a evropsku stranu na sastanku osim Borelja predstavlja i specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak.
EU je u saopštenju ocenila da se radi o “hitnom sastanku”, usred krize nastale zbog registarskih tablica koje izdaju srpski organi, a koje kosovska strana smatra nelegalnim.
Kosovske vlasti najavile su da će od 21. novembra početi sa naplatom kazni od 150 evra za vozače koji svoja vozila nisu preregistrovali na RKS (Republika Kosovo) tablice. Kosovska policija je, međutim, u nedelju saopštila da će sa naplatom kazni početi od utorka 22. novembra.
Evropska unija smatra da se radi o “najozbiljnijoj krizi od 2013 godine”.
Uoči sastanka šef evropske diplomatije Borelj napisao je u postu na Tviteru da je zakazao “hitan sastanak” sa Vučićem i Kurtijem.
“Potrebna nam je deeskalacija situacije, (potrebno je) da prestanemo sa upravljanjem stalnim krizama i da umesto toga ostvarimo napredak u normalizaciji odnosa”, naveo je Borelj u tvitu 20. novembra.
Održavanje sastanka je najavljeno u petak, 18. novembra, nakon što je Brisel u više navrata ukazao da strane treba da pronađu rešenje za izlazak iz krize pre roka koji su kosovske vlasti dale građanima da preregistruju vozila na RKS tablice pre nego što počnu sa naplatom novčanih kazni.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dan uoči sastanka izjavio da nije optimista u vezi sa razgovorima u Briselu.
“Otići ću u Brisel. Ne mislim da bilo šta možemo da uradimo, ali idem da ne bih dao dovoljan razlog da Srbiju optuže da nije htela ništa da uradi”, naveo je Vučić gostujući 20. novembra na televiziji Prva.
U saopštenju koje je izdala pres služba EU, ocenjuje se da je cilj susreta pronalazak rešenja za nastale tenzije između Kosova i Srbije.
“U fokusu hitnog sastanka biće pronalaženje izlaza iz aktuelne krize i izbegavanje bilo kakve dalje eskalacije i tenzija na terenu, sa akcentom na registarske tablice i povratak kosovskih Srba u kosovske institucije”, navodi se u saopštenju EU od 20. novembra.
Slobodnaevroa.org