Godinu i pol dana prošlo je otkad je nenormalan netko stukao dio spomenika na Taboru iznad Pijavičina na Pelješcu, a on još uvijek nije obnovljen.
Stoga je vijećnik Srđ je Grad Marko Giljača na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici Županijske skupštine, na kojoj je usvojen proračun za 2023. godinu, amandmanom tražio nešto manje od 8.500 eura za izradu elaborata na osnovu kojeg bi se pristupilo obnovi ovog centralnog pelješkog spomenika podignutog u spomen na borce i civile, žrtve fašističkog terora te umrle u zbjegu s polutoka, a svi su bili Pelješčani.
Da spomenik na Taboru treba obnoviti složio se i župan dubrovačko – neretvanski Nikola Dobroslavić, ali amandman srđevaca nije prihvatio.
– Spomenik na Taboru je u lošem stanju i treba mu određena intervencija, tu nema spora, ali Županija ga ne može preuzeti. To je spomenik čiji je vlasnik Republika Hrvatska. Konzultirali smo Općinu Orebić i druge pelješke općine i oni imaju određene programe ili projekt obnove tog spomenika. Obratili su se ministarstvu i vjerujemo da će oni to uredno napraviti. – kazao je Dobroslavić te objasnio zašto Županija ne može osigurati sredstva potrebna za izradu elaborata za obnovu spomenika.
– Nama nije moguće kao Županiji intervenirati u pojedinačne spomenike jer bi ih bilo bezbroj. Znamo koliko ih ima u Županiji. – rekao je župan i dodao kako Županija skrbi o spomeniku kojega je podigla.
– Mi imamo naš Spomenik pobjede koji je Županija radila i za koji se brinemo, koji je spomenik pobjedi iz Domovinskog rata i on je naša obveza, a drugi moraju ići na ministarstvo ili jedinice lokalne samouprave. – kazao je župan Dobroslavić.
No, vijećnik SJG Marko Giljača ne dijeli županovo mišljenje.
– Spomenik iznad Pijavičina podignut je za žrtve, civile i sudionike NOB-a s Pelješca. Prošle godinu smo pokrenuli inicijativu za njegovu obnovu koje je upućena prema Općini Orebić i konzervatorima i Općina Orebić je prihvatila amandman tamošnje nezavisne liste da se osiguraju sredstva za njegovu obnovu. – rekao je Giljača te istaknuo kako je Konzervatorski odjel prema resornom Ministarstvu uputio elaborat prema kojem bi se spomenik proglasio spomenikom kulture.
– Taj je postupak u tijeku i mi amandmanom nismo tražili da Županija predvidi sredstva za obnovu spomenika već da predvidimo sredstva za elaborate, kako bismo pomogli ubrzanju procedure. Ne radi se o velikom iznosu već od nepunih 8.460 eura, kojima bismo u trenutku kad ga Ministarstvo kulture proglasi spomenikom kulture, imali potrebne podloge temeljem kojih ćemo tražiti sredstva za njegovu obnovu, a tada će to uistinu raditi jedinice lokalne samouprave. Da je Županija prihvatila naš amandman uvelike bi olakšala općinama s područja Pelješca koje će u dogledno vrijeme osigurati sredstva za obnovu spomenika. – rekao je vijećnik SJG Giljača.
Spomenik na Taboru kod Pijavičina otkriven je u studenome 1983. povodom tadašnje proslave oslobođenja Dubrovnika i dubrovačkog područja. Autori spomeničkog kompleksa su akademski kipar Ivan Mitrović i arhitekt Zlatko Jerić.
Spomenik borcima i civilnim žrtvama fašističkog terora te umrlima u zbjegu s poluotoka Pelješca specifičan je i zbog lokacije. Naime podignut je na Taboru iznad Pijavičina, na mjestu s kojeg se pruža pogled prema pučini. Idejno razrađen i postavljen kao spomenički kompleks sastoji se od dva elementa – stiliziranog obeliska visokog 15,5 metara te brončanog reljefa na čijoj je poleđini na šest kamenih ploča uklesano 395 imena poginulih Pelješčana iz svih mjesta na poluotoku od Brijeste do Županjega Sela.
Spomenik na Taboru devastirao je netko nenormalan i više njih 2021. i to na način da je dio ploče ispod obeliska stučen čekićem ili sličnim alatom. Policija još nije pronašla one koji su ga devastirali, a koji su tim svojim vandalskim činom očito opravadali fašističke zločine počinjene u II. Svjetskom ratu koje je osudio cijeli normalni civilizarni svijet.
Juzni.hr