Iako je glavni ruski ideolog, Aleksandar Dugin je dozvolio da bude ishakovan, što je dovelo do “curenja” više od 100.000 mejlova. Prepisku glavnog stratega Kremlja Dugina i njegovih najbližih saradnika otkrila je hakerska grupa Šaltaj Boltaj za koju se veruje da je bliska Ukrajincima. U ‘hrpi’ mejlova razmenjuju se informacije kako pojačati ruski uticaj posebno u Evropi, a desetak prepiski se odnosi na Srbiju.
U četvrtom nastavku serijala o agentima koji šire meki uticaj Kremlja u Srbiji, paravojnim organizacijama i navodnim humanitarcima kojima je zadatak “putinizacija Srbije”, “Blic” otkriva do sada nepoznate detalje: kako izgleda razmena informacija na najvišem nivou, koji se podaci razmenjuju, ko su Duginovi ‘spavači’ u Srbiji, ali i ko rado za ruske interese špijunira lica koja je strateg Kremlja označio kao bezbednosno interesantna.
Grupa “Šaltaj Boltaj” ishakovala je nekoliko godina Duginovih prepiski zaključno sa krajem 2018. i početkom 2019. godine. Navedeni planovi se nisu promenili i danas smo svedoci tada napisanih strategija. Sa različitih Duginovih adresa otkriva se da je adekvatan odgovor na tešku situaciju u Novorusiji (veći deo Ukrajine po tumačenju Kremlja) zapravo stvaranje nestabilnosti i učvršćivanje Rusije na Balkanu.
– Odgovor Zapadu je udarac na Balkanu – jasan je Dugin.
On piše:
– U sadašnjoj akutnoj fazi konfrontacije rusko-pravoslavnog pola i Zapada, a posebno u svetlu ukrajinske drame i očajničke bitke za Novorusiju, logično bi bilo uzvratiti udarac na Balkanu. Republika Srpska zauzima centralno mesto u strateškoj arhitekturi Balkana. Ako tamo počne, pokrenuće se svi procesi u region.
Izlaz za Rusiju: Sukob sa Zapadom na Balkanu
Putinov strateg preporučuje da treba ići na početak procesa “ponovnog ujedinjenja sa Srbijom” i razmeštati ruske baze. Zaključuje da je izlaz za Rusiju u sukobu sa Zapadom i Amerikom – balkanski prodor.
– To bi moglo iz korena da promeni svu politiku u samoj Srbiji… Približavanje Srbiji, ulazak u novu etapu njene istorije, ovoga puta biće jedinstvena šansa za Rusiju da ojača svoje pozicije u Evropi. Sasvim prirodno, može se postaviti pitanje razmeštanja ruskih vojnih baza na teritoriji Srbije i/ili Republike Srpske. Amerikanci su uspostavili direktnu kontrolu nad preostalim teritorijama bivše Ukrajine, Rusiji ne preostaje ništa drugo nego da izvede balkanski prodor – navodi Dugin.
Plan je jačanje antizapadnih ili kako kaže rodoljubivih snaga u Srbiji. Stvarati atmosferu koja treba da dovede do ruskog proleća na našim prostorima. Po Duginu idealno bi bilo da se izdejstvuje u Republici Srpskoj scenario kao na Krimu koji bi se prelio u talas po Balkanu. Naravno Srbi su glavno ‘oruđe’, a i navikli su na stradanja. Među dokumentima o Srbiji do kojih je Blic došao Dugin u mejlu sa adrese agdugin@gmail.com piše i da Srbi nisu dobili pomoć Moskve:
– Krajem dvadesetog veka na Srbe se ponovo sručila nova pošast – Zapad… I Srbi su preuzeli ovaj udarac na sebe. Čekali su pomoć iz Moskve. Ovog puta pomoć nije stigla. I platili su – opet, po ko zna koji put u istoriji!
Ali tu se strategija ruskog proleća na Balkanu kao odgovora na konfrontaciju Moskve sa Evropom i Amerikom ne zaustavlja.
– Cela istočna Evropa, gde žive mnogi pravoslavni narodi, počeće da se kreće. Čvrsto se učvrstivši na Balkanu, Rusija će, zajedno sa Srbima, moći da stvori stub od pravoslavnih zemalja Evrope, kojima se, pod određenim okolnostima, mogu pridružiti Rumuni, Bugari, Makedonci, Grci. Ovo bi mogao biti asimetričan odgovor na tešku situaciju u Novorosiji. I logičan razvoj linije u Rusko proleće – navodi strateg Kremlja.
Dodik idealan za rusku kontraofanzivu
Među političarima o kojima Dugin piše gotovo romantičarskim jezikom je Milorad Dodik. Navode o Dodiku i Srbiji Dugin naslovljava sa “srpski horizonti ruskog proleća”.
– Generalno, geopolitika već sugeriše plan akcije – navodi Putinov strateg i ističe da očekuje da se Republika Srpska odvoji.
Dugin navodi da su Srbi najpouzdaniji prijatelji na Balkanu, a Dodik je idealan za kontraofanzivu slovenskog pravoslavnog sveta. O Dodiku Dugin navodi između ostalog da je “oprezan i suptilan političar”.
Dodik je krenuo svojim putem u borbi za srpski narod. Pristao je na neke od zahteva Zapada, ograničavajući srpski nacionalizam, ali samo da bi koncentrisao snage, obnovio „Republiku srpsku“ i stvorio efikasnu infrastrukturu neophodnu za eventualnu nezavisnost. Zato upravo tamo, kao i u Kosovskoj Mitrovici, Srbi još uvek strasno vole Rusiju, veruju u nju i u sebe (uostalom, „ima dvesta miliona Srba i Rusa“, kao što zna svaki pravi Srbin)… Takođe se priprema, a sve nevladine organizacije, pre svega mreže Džordža Soroša, glavnog sponzora „obojenih atlantističkih revolucija“, stavljaju se u punu borbenu gotovost. Ali ni patriotske snage ne spavaju. Prema jednoj verziji, u Banjaluci su videli neke prepoznatljive ličnosti iz redova krimskih „uljudnih ljudi”, predstavnike baš onih „dvest miliona – Srba i Rusa” – navodi Dugin.
Dugin pita i odgovara:
– Šta možemo očekivati od Miroslava Dodika? Mnogo.
Cijeli tekst na portalu Blic.rs