Foto:Twitter
Bjeloruski protuvladini aktivisti preuzeli su odgovornost za, kako su rekli, napad dronom na ruski vojni zrakoplov u blizini Minska.
Aleksandr Azarov, čelnik protuvladine organizacije BYPOL, na Telegramu je preuzeo odgovornost za napad na ruski izviđački zrakoplov A-50.
BYPOL je rekao da su u nedjeljnom napadu oštećeni prednji i središnji dijelovi zrakoplova, kao i njegov radar i antena, u zračnoj bazi Machulishchy u blizini bjeloruskog glavnog grada Minska.
Azarov je rekao da je operacija pripremana nekoliko mjeseci.
Veliki, spori i nenaoružani, ali najvažniji avioni svih velikih ratnih zrakoplovstava
Radi se o letećem radaru, poznatijem pod skraćenicom AWACS (Airborne Warning and Control System). Iako ne nose nikakvo oružje te su veliki i spori, pravi su gospodari neba i najvažniji avioni svih velikih ratnih zrakoplovstava.
Opremljeni radarima vrlo velikog dometa motrenja, mogu otkrivati protivničke letjelice, balističke i krstareće projektile na vrlo velikim udaljenostima. Zbog toga što lete na nekoliko tisuća metara njihovi radari praktički da nemaju radarsku sjenu te mogu otkriti i pratiti ciljeve koji lete jako brzo na vrlo malim visinama.
Osim što otkrivaju ciljeve, leteći radari služe i kao zapovjedna sjedišta iz kojih operateri navode borbene letjelice na ciljeve. Kod najsuvremenijih letećih radara podaci se automatski prenose u zapovjedna sjedišta protuzračne obrane, čime se PZO obrani značajno povećava efikasnost.
Nekoliko sabotaža
Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije godinu dana bilo je nekoliko sabotaža u Bjelorusiji i u ruskim regijama koje graniče s Ukrajinom, posebno na željezničkom sustavu.
Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko nije izravno sudjelovao u ratu Rusije protiv Ukrajine, ali je dopustio njezinim snagama da koriste teritorij na početku invazije.
Rusija i Bjelorusija uspostavile su zajedničku vojnu jedinicu u Bjelorusiji i održale brojne vježbe. Određeni broj ruskih ratnih zrakoplova i zrakoplova za rano upozoravanje i kontrolu raspoređen je u Bjelorusiji.