U Ukrajini su na udaru demokratija i međunarodni poredak zasnovan na zakonu, rekao je danas hrvatski premijer Andrej Plenković i pozvao demokratski svijet da se ujedini protiv autoritarnosti.
Plenković je putem video veze sudjelovao na Democracy Summitu, virtualnom sastanku 120 zemalja u organizaciji Sjedinjenih Američkih Država.
“U Ukrajini su na udaru demokratija i međunarodni poredak zasnovan na zakonu. Hrvatska stoji iza ukrajinskog vodstva i naroda jer oni ne samo da brane vrijednosti slobode, demokratije i mira u svojoj zemlji, nego i cijeli demokratski svijet, “, rekao je Plenković.
“Važno je da se demokratije drže zajedno”
Dodao je da je Hrvatska, koja je i sama bila žrtva agresije 1990-ih, stoga jasna u izražavanju solidarnosti s Ukrajinom i osudi Rusije kao agresora od početka ruske invazije prije više od godinu dana.
“Važno je da se mi kao demokratije držimo zajedno i da u globalnom kontekstu svijeta, koji je podijeljen na demokratski i autoritarni, jačamo naše saveze, ističemo naše vrijednosti i budemo odgovorni kao vlade u teškim vremenima”, istakao je premijer. van.
Podsjetivši da je Hrvatska ove godine postala dio eurozone i šengenskog prostora, Plenković je rekao da je to dokaz da demokracija građanima donosi ekonomski rast i napredak.
Važno je da vlade nikoga ne ostavljaju na cjedilu”
Očuvanje socijalne kohezije označio je kao glavni cilj svoje vlade u posljednje tri godine, kada je cijeli svijet pogođen pandemijom covid-19 i energetskom, prehrambenom i ekonomskom krizom kao rezultatom rata u Ukrajini.
“Posebno je važno da vlade očuvaju društveno tkivo u teškim vremenima kroz intervencionističke politike i da nikoga ne ostave na cjedilu”, rekao je.
Istakao je i da se Vlada trudila da očuva građanska prava i slobode na najvišem mogućem nivou, a da je morala uvesti ograničenja iz zdravstvenih razloga.
Događaju, koji je počeo u srijedu, prisustvuju predstavnici 120 zemalja, organizacija civilnog društva i tehnoloških kompanija, a uključit će strateški važne nacije čije su grupe za ljudska prava izrazile zabrinutost u vezi sa stanjem demokratije, poput Indije, Poljske i Izraela.
Prvi samit održan je virtuelno zbog Covid-19, a drugi je odgođen za nekoliko mjeseci i sada je također uglavnom online. Skup zajednički organizuju Sjedinjene Američke Države, Kostarika, Zambija, Holandija i Južna Koreja.