Novi Dani
Kosovo

Koje zemlje su bile protiv članstva Kosova u Savetu Evrope?

Komitet ministara Saveta Evrope odlučio je na vanrednoj sednici da zahtev Kosova za prijem u tu panevropsku organizaciju prosledi Parlamentarnoj skupštini na konsultacije. Predsednik Srbije ponavlja – Kosovo od Srbije neće dobiti podršku.

Nakon održane vanredne sednice Komiteta ministara Saveta Evrope u Strazburu, predsednik Vlade Kosova saopštio je da je „Kosovo uspešno prošlo prvu fazu procedure za prijem u Savet Evrope“.

„Komitet ministara država članica je sa preko dve trećine potrebnih glasova danas podržao prijavu Kosova za Savet Evrope, čime je završena prva faza ka punopravnom članstvu naše Republike u toj značajnoj međunarodnoj organizaciji“, naveo je premijer Kosova Aljbin Kurti.

Mađarska se suprotstavila članstvu Kosova u Savetu Evrope. Šef delegacije te zemlje, Nemet Žolt, upitao je – da li je vreme za otvaranje tog pitanja i istakao da bi, ukoliko se pokrene procedura za prijem Kosova, pojedine države mogle da otkažu svoj dolazak na Samit Saveta Evrope u Rejkjaviku 16. i 17. maja. Odgovor zamenika generalnog sekretara Bergea je bio da „pitanje Kosova svakako neće biti deo Samita, a da zahtev Prištine već dugo stoji“.

Pored Mađarske, protiv aplikacije su bili Azerbejdžan, Gruzija, Rumunija, Kipar i Španija. Inače, 12 članica Saveta Evrope ne priznaje nezavisnost Kosova.

Podršku Prištini pružile su 33 države, među kojima i Velika Britanija.

„Kosovo ne bi trebalo da bude talac u odnosu na napredak u dijalogu koji vodi EU. Treba da pokažemo da je Savet Evrope odvojen od Evropske unije i da ima sopstvene vrednosti i principe na osnovu kojih se donosi sud“, rekao je predstavnik Velike Britanije u SE Džon Hauel.

Zapadni Balkan i dalje ima potencijala „da bukne“, ukazao je predstavnik Grčke Jorgos Katrugalos. On je izrazio uverenje da bi nemačko-francuski plan za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije mogao biti jedno od rešenja za postizanje kompromisa.

Na taj plan poziva se i Komitet ministara SE. Navode – aplikaciju Kosova za članstvo prosledili su na osnovu Briselskog i ohridskog sporazuma.

Predsednik Aleksandar Vučić ponavlja – Kosovo od Srbije neće dobiti podršku.

„Na kraju kažu – „podržite nas u Savetu Evrope“. Evo nećemo. Ne pada nam na pamet. Lagali ste nas i varali. Na pamet nam ne pada, evo neću, ne da Vučić, ne da vam diktator, sam odlučio, smenite diktatora, ja vam ne dam lažovi jedni i prevaranti jedni, 50 puta ste jednu stvar rekli i opet ste slagali, da se u ne znam šta zakunete opet vam ne bih verovao“, poručio je Vučić.

Delegacija Srbije je odmah nakon glasanja napustila salu, uz izjavu „da će Srbija preispitati modele daljeg učešća u organizaciji“.

Inače, potencijalna članica mora ispunjavati kriterijume Saveta Evrope u domenu demokratije, poštovanja ljudskih prava i vladavine prava. Proces usklađivanja sa standardima Saveta Evrope kontrolišu poslanici Parlamentarne skupštine. Ukoliko podnosilac zahteva za članstvo dobije dvotrećinsku većinu glasova i u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, zahtev se vraća Komitetu ministara na konačnu potvrdu.


Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate

Podrži nas

Pročitajte još

Leave a Comment