Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je danas, tokom dvodnevne posjete Pekingu, da je Kina ponovila obećanje da neće slati oružje Rusiji za rat protiv Ukrajine.
“Mi smo, kao i druge zemlje, dobili uvjeravanja od Kine da nije i da neće pružiti smrtonosnu pomoć Rusiji za korištenje u Ukrajini”, rekao je šef američke diplomatije novinarima nakon dvodnevnih razgovora u kineskoj prijestolnici.
“Nismo vidjeli suprotne dokaze. Ali ono što nas i dalje brine je mogućnost da kineske kompanije isporučuju Rusiju tehnologijom koju ona može koristiti za nastavak agresije na Ukrajinu”, dodao je on, pozivajući kinesku vladu da bude “oprezna “ po tom pitanju.
“Dve strane su napredovale i pronašle zajednički jezik”
Blinken je rekao da su kineska obećanja data i “proteklih sedmica”, ne samo tokom njegove posjete. Washington je ranije izrazio zabrinutost zbog mogućnosti da Kina pošalje oružje Rusiji.
Tvrdeći da je neutralna u sukobu, Kina poziva na poštovanje suvereniteta država, uključujući Ukrajinu, ali nikada nije javno osudila vojnu agresiju Rusije na tu zemlju. Kineski predsjednik Xi Jinping pozdravio je “napredak” i pronalaženje “zajedničkog jezika” između Pekinga i Washingtona, zbog tenzija između dvije zemlje.
“Dve strane su postigle napredak i pronašle zajednički jezik u nekoliko konkretnih tačaka”, rekao je Xi, ne precizirajući koje tačke, u obraćanju na kineskoj državnoj televiziji.
Bilateralni odnosi su i dalje napeti
“Nadam se da će Blinkenova posjeta donijeti pozitivne rezultate za stabilizaciju kinesko-američkih odnosa,” naglasio je Xi.
I sam Blinken je potvrdio da dvije sile žele “stabilizaciju” odnosa, ali je i priznao da ima mnogo nesuglasica. “Nemamo iluzija o izazovima upravljanja ovim odnosom. Postoji mnogo pitanja oko kojih se duboko – čak i žestoko – ne slažemo”, rekao je američki državni sekretar.
Sastanak Xija i Blinkena održan je prilikom druge i posljednje posjete državnog sekretara Kini, prve u posljednjih pet godina.
Pored pitanja Tajvana, Peking i Vašington su u zavadi oko niza drugih pitanja, zbog čega su bilateralni odnosi i dalje napeti.
Među njima se ističu tehnološki ratovi, američke sankcije kineskim digitalnim divovima, trgovinska pitanja, tretman muslimanske zajednice Ujgura i kineska polaganja prava na Južno kinesko more.