Cijene nafte počele su da padaju jer je postalo jasno da članice OPEC+ neće kolektivno objaviti odluku o smanjenu proizvodnje nego će ta smanjenja objaviti samo svaka zemlja članica umjesto grupe u cjelini.
OPEC+ je tokom cijelog sastanka najavio da, budući da su sva smanjenja koja su dogovorena danas bila dobrovoljna, neće ih objaviti grupa, već pojedinačne zemlje članice.
Ono što je dogovoreno za prvi kvartal 2024. godine među članicama OPEC+ su sledeća smanjenja:
- Alžir je pristao da smanji proizvodnju nafte za još 51.000 barela dnevno
- Kazahstan se složio da smanji proizvodnju nafte za dodatnih 82.000 barela dnevno
- Saudijska Arabija se složila da produži smanjenje proizvodnje od 1 milion barela dnevno
- Zamjenik ruskog premijera Aleksandar Novak rekao je da će produbiti dobrovoljne rezove izvoza nafte za 300.000 bpd i da će preokrenuti postojeće dobrovoljne rezove proizvodnje od 500.000 bpd
- Oman će smanjiti još 42.000 bpd
- Irak će dobrovoljno smanjiti 211.000 bpd
- Kuvajt će smanjiti 135.000 bpd
- UAE će smanjiti 163.000 bpd
Sa druge strane Angola ne samo da nije najavila dodatno dobrovoljno smanjenje, već je javno odbacila svoju trenutnu kvotu i ponovila svoj prijedlog za kvotu od 1,18 miliona barela počevši od januara. Dodaje se da se neće pridržavati nove kvote OPEC-a.
Ne uključujući produženja rezova iz Saudijske Arabije i Rusije, dodatna dobrovoljna smanjenja koja počinju u januaru i traju do kraja marta iznose 684.000 bpd. Sve zajedno, ukupni dobrovoljni rezovi za prvi kvartal su 2,184 miliona barela dnevno.
Cijene nafte pale
Trgovci naftom, koji su možda očekivali značajnije rezove, hladno su reagirali na vijesti. Fjučersi su danas pali, pri čemu je nafta Brent pala za 0,4 posto, na 82,80 dolara po barelu, a West Texas Intermediate za više od 3 posto, na 75,25 dolara, piše New York Times.
„Prve indikacije su da je ovo razočaravajuće za tržišta u poređenju sa očekivanjima koja su nastala tokom prošle nedelje“, rekao je Richard Bronze, šef geopolitike u istraživačkoj firmi Energy Aspects. Sastanku su prethodili novinski izvještaji o smanjenju proizvodnje.
Sastanak, koji je prvobitno bio planiran za prošli vikend, odgođen je, što je izazvalo zabrinutost da će biti teško postići konsenzus. Izbori na stolu nisu bili privlačni za naftne zvaničnike. Pitanje je u suštini bilo koliko ograničiti izlaz i kako podijeliti bol.
OPEC Plus je već napravio niz rezova proizvodnje kako bi održao cijene tokom prošle godine, a malo je znakova olakšanja u 2024. Očekuje se da će globalna potražnja za naftom naglo usporiti 2024. usred ekonomskog usporavanja u Kini, najvećem uvozniku, i slabim izgledima za rast većeg dijela globalne ekonomije.
Istovremeno, predviđaju analitičari, Sjedinjene Države, Gvajana, Brazil i drugi proizvođači izvan OPEC Plus-a vjerovatno će povećati proizvodnju kako bi nadoknadili skromno povećanje potražnje.