Bivši predsjednik SAD-a Donald Trump tokom aktuelne predsjedničke kampanje za izbore u novembru 2024. godine često govori i o ratu u Ukrajini, a Washington Post iznio je određene detalje o tome kako bi u stvarnosti Trump mogao provesti svoj mirovni plan.
U opširnoj analizi američkog lista, brojni analitičari govorili su o mogućnosti da Trump zaista bude posrednik u okončanju sukoba na istoku Evrope.
Govoreći o eventualnim Trumpovim prijedlozima, Washington Post ističe kako se oni prije svega sastoje od ustupanja određenih teritorija Ukrajine Rusiji.
“Trumpov prijedlog sastoji se od nagovaranja Ukrajine da ustupi Krim i pogranični region Donbasa Rusiji”, navodi se.
Ističu i kako Trump privatno ima određeno razmišljanje o tome da i ruski i ukrajinski zvaničnici žele što oprije okončati sukob.
“Privatno, Trump smatra da i Rusija i Ukraina žele da sačuvaju obraz te da žele izlaz iz ove situacije. Ljudi u dijelovima Ukrajine ne bi imali ništa protiv da budu dio Rusije”, objašnjava se.
Washington Post kontaktirao je i nekadašnje Trumpove saradnike koji su govorili o tome kako se republikanskog kandidata za predsjednika SAD-a mora odgovoriti od ideje ustupanja teritorija Rusiji.
“Provodio sam 100 posto svog vremena razgovarajući s Trumpom o Ukrajini. Putin mora platiti cijenu, on ne može pobijediti na kraju ovoga”, rekao je senator Lindsey Graham.
Američki list poslao je upit i osobama zaduženim za Trumpovu kampanju tražeći komentar na detalje mirovnog plana, ali nisu dobili odgovor.
“Svaka špekulacija o planu Trumpa dolazi iz neimenovanih i neinformiranih izvora koji nemaju pojma šta se dešava ili šta će se dogoditi”, rekla je glasnogovornica kampanje Donalda Trumpa Karoline Leavitt.
Na mnogo načina, Trumpov plan je u skladu s njegovim pristupom kao predsjednik.
“Njegova sklonost ka šašavim samitima nad detaljima politike, povjerenje u vlastite pregovaračke vještine i nestrpljenje prema konvencionalnim diplomatskim protokolima bili su obilježja načina na koji je pristupio vanjskim poslovima u svom prvom mandatu”, analizira Washington Post.
U svojim javnim obećanjima da će okončati rat, Trump je krio detalje o tome kako će pregovarati s Putinom i Zelenskim.
“Svakom od njih ću reći određene stvari koje ne bih rekao ostatku svijeta, i zato vam ne mogu reći mnogo više od toga”, rekao je Trump u martovskom intervjuu.
Prema izvorima koji su govorili za Washington Post, ali pod uslovom anonimnosti, Trump je o Ukrajini razgovarao i tokom sastanka s premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.
“Tokom sastanka, Orban je opširno govorio o sovjetskoj historiji, želji Rusiji za ukrajinskom teritorijom i vojnim izazovima s kojima se Ukrajina suočava. Trump je slušao, ali nije bio posvećen razgovoru”, pojašnjava se.
Ipak, analitičari smatraju da, bez obzira ko bude na vlasti u SAD-u, ništa ne može natjerati Ukrajince da prihvate ustupanje teritorija.
“Nikakva poluga koju SAD ima vjerovatno neće primorati ukrajinsko vodstvo da se uključi u politiku koja bi predstavljala domaće političko samoubistvo. Nikakva poluga koju SAD ima ne može primorati Ukrajinu da ustupi teritoriju ili se uključi u ove vrste ustupaka. Ovo je situacija u kojo, ako ste voljni dati prst, druga strana će vrlo brzo poželjeti ostatak ruke”, rekao je za Washington Post analitičar Michael Kofman.
Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate
Podrži nas