Oko 2.000 vojnika iz Sjeverne Koreje završilo je obuku u Rusiji i upućeni su u zapadne regije blizu granice s Ukrajinom, izvijestila je u četvrtak japanska novinska agencija Kyodo.
Trupe koje putuju vozom najvjerovatnije su na putu prema Kurskoj oblasti, gdje je avansna ekipa od oko 10 oficira uspostavila bazu za prijem kopnenih snaga iz Sjeverne Koreje, prenosi Kyodo, citirajući ukrajinsku vojnu obavještajnu službu. Rusija se od augusta bori protiv ukrajinske invazije u Kursku, koja graniči s ukrajinskom regijom Sumy.
Izvještaj sugerira moguću prvu borbenu raspoređenost vojnika iz Sjeverne Koreje otkako su stigli u Rusiju početkom ovog mjeseca. U srijedu su američki zvaničnici rekli da se najmanje 3.000 vojnika iz Sjeverne Koreje obučavalo u Ruskom Dalekom Istoku od početka do sredine oktobra. Ambasada Sjeverne Koreje u Pekingu i Ministarstvo vanjskih poslova Rusije nisu mogli biti kontaktirani za komentar nakon radnog vremena.
Moskva i Pjongjang odbacili su odvojene tvrdnje Kijeva i Seula koje su rekle da je Kreml tražio podršku od Sjeverne Koreje za svoju ratnu operaciju u Ukrajini. Rano ove sedmice, jedan diplomata iz Sjeverne Koreje rekao je Ujedinjenim nacijama da su optužbe “besmislene, stereotipne glasine.”
Južnokorejska obavještajna agencija objavila je satelitske slike prošle sedmice koje su pokazivale brodove za transport trupa koji se kreću između istočnog lučkog grada Wonsan u Sjevernoj Koreji i Vladivostoka na ruskom Dalekom Istoku. Pjongjang je angažovao do 12.000 osoblja, uključujući specijalne operativne snage, a većina će stići u Rusiju do decembra, saopćila je agencija u srijedu.
Dolaze u Kursk?
Izvor iz ukrajinske vojske rekao je Kyodu da bi 2.000 vojnika iz Sjeverne Koreje moglo biti raspoređeno u Kursk ili u jugozapadnu regiju Rostov, koja graniči s glavnom ofanzivom ruske vojske u istočnim ukrajinskim regijama Donjeck i Lugansk. Još uvijek nije jasno hoće li lider Sjeverne Koreje Kim Jong Un odobriti svojim snagama da izvrše prekogranične operacije na teritoriji Ukrajine, odluku koja bi označila prvi strani rat u istoriji Sjeverne Koreje.
U Moskvi je u četvrtak donji dom ruskog parlamenta ratifikovao sporazum o međusobnoj odbrani potpisan između Kima i predsjednika Vladimira Putina u junu tokom potonjeg posjeta Pjongjangu. Sporazum obavezuje strane da odmah pruže vojnu pomoć ako jedna od njih bude napadnuta.
Takođe u četvrtak, predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol rekao je da njegova vlada razmatra mogućnost slanja ofanzivnog oružja Ukrajini pored neubitačne podrške koju trenutno pruža. Njihova odluka zavisit će od aktivnosti Sjeverne Koreje, rekao je Yoon.
U srijedu je američki ministar odbrane Lloyd Austin bio prvi viši američki zvaničnik koji je javno potvrdio izvještaje da su vojnici iz Sjeverne Koreje putovali u Rusiju na vojnu obuku.
Prijetnje SAD-a
Međutim, namjera Sjeverne Koreje nije bila odmah jasna, rekao je Austin. Kasnije istog dana, portparol Savjeta za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je novinarima u Bijeloj kući da su snage iz Sjeverne Koreje prebačene iz Vladivostoka na “brojne ruske vojne obuke u istočnoj Rusiji, gdje trenutno prolaze obuku.”
“Još uvijek ne znamo hoće li ovi vojnici ući u borbu zajedno s ruskom vojskom, ali to je svakako veoma zabrinjavajuća mogućnost,” rekao je Kirby. “Nakon završetka obuke, ovi vojnici mogli bi putovati u zapadnu Rusiju i zatim se uključiti u borbu protiv ukrajinske vojske.”
Kirby je dodao: “Rusija trpi izuzetne gubitke na bojnom polju svakog dana, ali predsjednik [Vladimir] Putin izgleda odlučan da nastavi ovaj rat. Ako Rusija zaista bude primorana da se obrati Sjevernoj Koreji za ljudstvo, to bi bio znak slabosti, a ne snage s strane Kremlja.”