Naučnici su odredili najbolje vrijeme za doručak i večeru ako želite izgubiti salo na stomaku, a usko je vezano uz povremeni post. Nedavno istraživanje tvrdi da bi trebali doručkovati u 9 ujutro i večerati prije 17 sati.
Ukoliko se ne osjećate najbolje nakon sedmica prepuštanja prazničnim poslasticama i želite pronaći način kako smršaviti, možda vam novo istraživanje španskih naučnika može pomoći u ovom poduhvatu.
Tim naučnika s Univerziteta u Granadi i Javnog univerziteta u Navari istražio je prednosti povremenog posta kada je riječ o gubitku masti.
Povremeni post se odnosi na izbjegavanje hrane tokom dužeg vremenskog perioda, često unosom manje kalorija određenim danima u sedmici ili pravljenjem većeg razmaka između večere i prvog obroka sljedećeg dana.
Jedna vrsta isprekidanog posta koja je postala popularna posljednjih godina uključuje smanjenje broja sati provedenih u jelu i produženje sati posta tj. bez hrane svaki dan.
U studiji, period kada učesnici mogu jesti je smanjen na 6-8 sati. U istraživanju je učestvovalo 197 učesnika starosti između 30 i 60 godina koji su isprobali tri različite metode gladovanja tokom 12 sedmica:
- Rani post: jelo od 9 do 17 sati (49 učesnika)
- Kasni post: jelo između 14 i 22 sata (52 učesnika)
- Samostalni odabir posta: odabir vremena u kojem učesnici žele jesti, obično između 12 i 20 sati (47 učesnika).
Preostalih 49 učesnika pratilo je program edukacije o mediteranskoj prehrani i zdravom načinu života.
Rezultati su otkrili da povremeni post nije bio ništa efikasniji od programa ishrane u smanjenju visceralne masti – sloja masti koji se nalazi dublje u trbušnoj šupljini i okružuje vitalne organe.
Međutim, grupe koje su gladovale, bez obzira na period posta, izgubile su više kilograma (u prosjeku 3 do 4 kg) u poređenju sa učesnicima koji su jeli normalno.
Grupa koja je praktikovala rani post izgubila je više trbušne potkožne masti nego druge grupe.
To znači da bi doručak u 9 ujutro i večera prije 17 sati mogao biti najbolji put naprijed, prema studiji objavljenoj u Nature Medicine.
Jonatan Ruiz, vanredni profesor na Fakultetu sportskih nauka Univerziteta u Granadi, rekao je za Sun Health: “Vremenski ograničena ishrana, posebno završavanje obroka prije 17 sati, može biti praktična i efikasna strategija za kontrolu težine i smanjenje abdominalne masti nakon perioda pretjeranog uživanja, kao što je za vrijeme Božića. Ovaj pristup je u skladu s prirodnim cirkadijalnim ritmovima, promovirajući bolje metaboličko zdravlje i smanjenje masti”.
Ako doručak jedete oko 8 ujutro, a posljednji obrok u danu imate oko 22 sata, to znači da je vaš period prehrane oko 14 sati, dok je period posta 10 sati.
Jedenje u neredovno vrijeme ili kasno navečer može poremetiti biološke ritmove tijela i povećati rizik od gojaznosti, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2, tvrdi tim istraživača.
Ostavljanje 16 sati između obroka također može pomoći vašem tijelu da održi zdrav nivo šećera u krvi, jer tijelo ima više vremena za varenje i obradu hrane. To zauzvrat smanjuje rizik od razvoja problema sa šećerom i drugih metaboličkih poremećaja.
Iako isprekidani post može biti siguran za zdrave odrasle osobe da probaju kratkoročno, trebali biste ga izbjegavati u sljedećim slučajevima: ako ste trudni, ako imate dijabetes tipa 1, imate historiju poremećene ishrane, imate anksioznost ili depresiju.