Na valutnim tržištima dolar je i prošlog tjedna oslabio u odnosu na košaricu najvažnijih valuta, treći tjedan zaredom, pri čemu je najznačajniji pad zabilježen u odnosu na japanski jen. Indeks dolara, koji mjeri njegovu vrijednost prema šest ključnih svjetskih valuta, smanjio se za 0,15 posto, dosegnuvši 106,65 bodova.
Tečaj eura u odnosu na dolar oslabio je za 0,3 posto, spustivši se na 1,0458 dolara. No, američka valuta doživjela je znatniji pad prema jenu, izgubivši 2 posto vrijednosti, čime je tečaj skliznuo na 149,25 jena. Pad vrijednosti dolara već treći uzastopni tjedan ponajviše se pripisuje njegovom značajnom slabljenju prema japanskoj valuti.
Rast inflacije u Japanu potiče očekivanja da bi japanska središnja banka (BOJ) uskoro mogla dodatno povećati ključne kamatne stope, čime bi se razlika između kamata američkog Feda i BOJ-a smanjila.
Rizik od trgovinskog rata
Osim toga, jen je ojačao jer se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, a na financijskim tržištima vlada nesigurnost, među ostalim, zbog neizvjesnosti oko mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine. Ulagači su nesigurni i zbog rizika od trgovinskog rata.
Prošloga je tjedna proširena lista proizvoda koje predsjednik SAD-a Donald Trump želi cariniti, pa su se na toj listi našli drvna građa, automobili, poluvodiči i lijekovi. Postavlja se pitanje hoće li druge gospodarske sile, uključujući Kinu i Europsku uniju, odgovoriti povećanjem carina na uvoz američkih proizvoda, što bi dovelo do trgovinskog rata.
U fokusu ulagača bio je prošloga tjedna i zapisnik s posljednje sjednice čelnika američke središnje banke, kada su zbog povišene inflacije ostavili kamatne stope nepromijenjene.
Zapisnik nije donio nikakva iznenađenja. Pokazao je da su čelnici Feda zabrinuti zbog povišene inflacije i mogućeg utjecaja Trumpovih politika, posebice carinske, na njihove napore da spuste inflaciju na ciljane razine. A to znači da Fed najvjerojatnije neće tako skoro nastaviti sa smanjenjem kamata.
Indeh.hr