Novi Dani
Crna Gora

Afera Do Kwon trese Crnu Goru u finišu kampanje! Kralj kriptovaluta optužio lidera pokreta Evropa sad

Glavni favorit na nedjeljnim vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori prema ocjenama analitičara u Podgorici je Pokret Evropa sad.

Dobru startnu poziciju obezbijedili su pobjedom Jakova Milatovića na predsjedničkim izborima, ali i uspjehom na lokalnim izborima. Nosilac liste Milojko Sajić vrlo je popularan, ali i u središtu afere pred kraj kampanje.

Kripto afera Do Kwon trese Crnu Goru.

Crnogorski zvaničnici, pa i premijer Dritan Abazović saopštili su da je stiglo pismo koje im je uputio bivši južnokorejski “kralj kriptovaluta” Do Kwon, a u kojem u negativnom kontekstu pominje ime Milojka Spajića, lidera Pokreta “Evropa sad”. Čak se navodi i da je kripto novcem finansirana kampanja.

Mnogi ipak ocjenjuju da ovo neće naštetiti popularnosti Spajića i PES-a, ali da može povećati broj apstinenata.

Dritan Abazović nastupa zajedno sa Aleksom Bečićem, Ura i Demokrate su po mnogima u iznenađujućoj koaliciji, imajući u vidu njihove ranije loše odnose.

Prosrpske stranke idu u više kolona.

Lideri Demokratskog fronta u Crnoj Gori objavili su da taj politički savez, nakon 11 godina od osnivanja, više ne postoji.

Nebojša Medojević samostalno nastupa sa Pokretom za promjene, na predstojećim izborima, zakazanim za 11. juni.

Andrija Mandić i Milan Knežević, ostali su zajedno u koaliciji Za budućnost Crne Gore.

Narodni pokret “Pravda za sve”, je novoosnovana politička partija koju predvodi Vladimir Leposavić nekadašnji ministar pravde u Vladi Zdravka Krivokapića.

Leposavić je u jednom od prvih nastupa u Skupštini Crne Gore, sa pozicije ministra, negirao da je u Srebrenici počinjen genocid 1995. godine zbog čega je razriješen funkcije.

DPS Mila Đukanovića po prvi put nastupa s “opozicione” pozicije, bez Đukanovića kao nosioca liste.

Listu predvodi poslanik Danijel Živković.

DPS nastupa u koaliciji sa opozicionim strankama sa kojima su prije izbora 2020. godine činili vlast. To su Socijaldemokrate, Liberalna partija i Demokratska unija Albanaca.

U fokusu kampanje nisu identitetska pitanja, već ekonomsko-socijalne teme i životni standard građana.

PES je ukinuo doprinose za zdravstvo, te je taj namet poslodavca, označio veliko povećanje Plata i penzija u Cenoj Gori.

Pojedini ekonomisti ipak su sumnjičavi da je ovaj sistem održiv.

Na ruku PES-u i njihovim ekonomskom reformama ide i veće punjenje budžeta zbog visoke inflacije, ali i dolazak desetina hiljada Rusa i Ukrajinaca, koji su doselili u zemlju s porodicama i kapitalom. Prema nekim procjenama stiglo je i do 100 000 Rusa i Ukrajinaca u zemlju. Iznajmljuju stanove po 1200 evra mjesečno, troše novac u CG, a nisu korisnici budžetskih fondova.

Pročitajte još