Američka ambasada u BiH tvrdi da postoje dokazi da je najmanje 35,8 miliona eura iz entitetskog budžeta upumpano u firme povezane sa Dodikom i njegovom porodicom.
Vlasti Republike Srpske od 2023. godine su kroz različite ugovore sa gotovo 36 miliona eura finansirale poslovne firme koje su na crnoj listi američkog ministarstva finansija, a predstavljaju izvor bogaćenja enitetskog predsjednika Milorada Dodika i članova njegove porodice, podaci su Američke ambasade u Bosni i Hercegovini.
U objavi na platformi X, Američke ambasada u Sarajevu je navela kako postoje dokazi da je najmanje 70 miliona konvertibilnih maraka (oko 35,8 miliona eura) iz entitetskog budžeta “upumpano” u firme povezane sa Dodikom i njegovom porodicom.
Riječ je o firmama Prointer, Kaldera i Sirius 2010 koje je Ured za kontrolu inostrane imovine (OFAC), koji djeluje pri američkom Ministarstvu finansija, sankcionisao u junu.
“Sve ove firme sada se nalaze na američkoj listi sankcionisanih zbog njihove uloge u omogućavanju korupcije”, ističe se u objavi Ambasade, prenijela je Hina.
Ugovori koje je tim kompanijama dala Vlada Republike Srpske realizovani su u 2023. i 2024. godini, nakon što su im nametnute američke sankcije i kad su im poslovne banke počele zatvarati sve račune i time im praktično blokirali poslovanje.
In 2023 and 2024, the RS government signed over 70 million KM worth of contracts to Prointer, Kaldera, and Sirius 2010 – all companies now under U.S. OFAC sanctions for their role in enabling corruption. #WhereIsTheMoney pic.twitter.com/Xcn3Q2eAD3
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) July 22, 2024
Odustali nakon sankcija
Sankcionisane firme bile su licencirani dobavljači informatičke opreme te pružatelji tehničke podrške za njenu instalaciju i održavanje.
Kompanija Sirius 2010, zajedno sa hrvatskim Odašiljačima i vezama (OIV), dobila je i posao digitalizacije javnih radio-televizijskih servisa u Bosni i Hercegovini.
Nakon što su kažnjeni sankcijama morali su odustati od tog posla, a Ministarstvo saobraćaja i komunikacija BiH sada analizira može li OiV samostalno nastaviti projekt.
Vlasnici kompanija koje su dospjele pod američke sankcije sada ih pokušavaju ugasiti i osnovati nove te nastaviti s dosadašnjim poslovima, no SAD ih je upozorio kako je i to kršenje sankcija.
Američka politika je da se to smatra “urotom” čiji je cilj izbjegavanje sankcija, što onda otvara prostor uvođenju novih kaznenih mjera osobama ili kompanijama koje u tome učestvuju.
IZVOR: AGENCIJE