X

Američki profesor: Rusija i Kina dobijaju propagandni rat, rast socijalnih nejednakosti jedan od razloga za nazadovanje demokratije u svetu

Rusija i Kina dobijaju neku vrstu ideološkog propagandnog rata koji je sistem bolji, kaže za Radio Slobodna Evropa Leri Dajmond (Larry Diamond), profesor Univerziteta Stanford.

“To je zaista perverzno, jer statistički možemo dokazati da su demokratije ostvarile bolje rezultate, da je autoritarna vladavina mnogo podložnija katastrofalnim učincima i ekonomskom kolapsu. Možete pokazati šta se dešava sa ljudskim pravima kada ovakvim vladari preuzmu vlast. Ali, demokratije ne koriste to kao argument da predoče svoju superiornost”, ističe Dajmond.

Dodaje da je nejasna i dvosmislena politika demokratskih zemalja rezultirala gubitkom samopouzdanja, energije, uverenja, mašte i tehnološke sofisticiranosti u promociji demokratije.

“Mislim da se Kina u ovom bliskoistočnom sukobu pokazala da je izuzetno ciničan akter koji pokušava da to iskoristi samo da bi stekla geopolitičku prednost. Kina čini sve što je u njenoj moći da okupi globalni jug i okrene protiv demokratija u svetu. Zato je veoma važno da ta cinična strategija ne uspe”, navodi Dajmond.

Po njegovim rečima, svet se zbog geopolitičkih sukoba vraća u neku vrstu Hladnog rata, ali da u nuklearnoj eri “ne možemo sebi priuštiti ni razmišljanje o trećem svetskom ratu”.

“Moramo to da izbegnemo. Ali u isto vreme, jednostavno ne možemo dozvoliti Rusiji da koristi implicitnu pretnju od nuklearne eskalacije da bi zastrašila zapadni savez da ne nastavi pružanje sve pomoći Ukrajini koja joj je potrebna”, ocenjuje Dajmond.

Profesor Stendforda ukazuje da je produbljivanje socijalnih nejednakosti jedan od razloga za nazadovanje demokratije u svetu.

“Kapitalizam ne može biti održiv bez određenog stepena preraspodele koncentrisanog prihoda i bogatstva. I uvek tražite ravnotežu. Previše je loše. Premalo je takođe loše. Dakle, postoji neoliberalna ideologija koja je verovatno otišla predaleko”, smatra Dajmond.

Jedan od problema je i što je radna snaga nije mobilna kao kapital, te postojanje “poreskih rajeva”.

“Države se generalno takmiče za kapital, a unutar SAD savezne države se nadmeću za suštinski oprani kapital dozvoljavajući mu da anonimno registruje preduzeća i kupuje nekretnine. Korporacije se upuštaju u besramne transfere kako bi izbegle oporezivanje tako što sklanjaju veliki deo svog profita u utočišta u inostranstvu sa niskim porezima” naglašava Dejmond.

O tome, po njegovim rečima, svedoči nedavno objavljena knjiga “Nevidljivi trilioni” (Invisible Trillions) autora Rejmonda Bejkera (Raymond Baker).

CIjeli intervju pročitajte na Radio Slobodna Evropa

Categories: Intervju