Novi Dani
Tema dana

Analize iz Sarajeva i Zagreba: Prisan odnos s Turskom je opasnost za interese BIH, na sceni je potiskivanja Zapada i spasavanje Dodika

Veze Bosne i Hercegovine i Turske su neupitne i niko politički pismen se tih veza ne bi odrekao, međutim one nikad ne smiju biti važnije od savezništva sa Sjedinjenim Državama i drugim zapadnim zemljama od kojih dugoročno zavisi opstanak Bosne i Hercegovine, piše sarajevski portal Klix.ba osvrćući se na odjeke posjete predsjednika Turske Bosni i Hercegovini i njegovu podršku ideji Milorada Dodika da Turska, Hrvatska i Srbija posreduju u novom dogovoru o Bosni i Hercegovini.

Opasnost se prvenstveno ogleda u, na momente, upitnom pristupu koji predsjednik SDA Bakir Izatbegović njeguje u odnosima sa Erdoganom koji često mogu kompromitovati poziciju Bosne i Hercegovine. Rukovodstvo bilo koje stranke ne bi odbilo savezništvo sa tako moćnom političkom figurom kao što je Erdogan, međutim, s obzirom na specifičnu situaciju u kojoj se nalazi bosanska strana, Izetbegović uvijek mora stavljati svaki lični i stranački interes u zavisnost od državnog, što do sad nije bio slučaj, navodi se u tekstu ovog portala.

U tekstu se konstatuje da su dva osnovna problema, prvi je uvjerenje da Erdogan ne može pogriješiti u kontekstu politike prema BiH, pa dolazi do propusta, a drugi je nepovjerenje zapadne politike koja dijelom proizilazi iz spomenutog odnosa.

Dodik poziva Milanovića jer nastoji Bosni i Hercegovini osporiti politički i nacionalni identitet. Pristajanjem na takav okvir formalno bi bosanska strana sama sebe degradirala i svela na puki rukavac turskih interesa.

Pregovori bi dali odriješene ruke visokom predstavniku i međunarodnoj zajednici, da još jednom, Dodika amnestiraju u trenutku kad je u teškoj situaciji, navodi se u tekstu ovog portala.

Spasavanje Dodika

Slično zaključuje i politički analitičar iz Hrvatske, Davor Gjenero, u izjavi za portal Radiosarajevo.ba  komentarisao izjavu predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića koji je danas podržao inicijativu srpskog člana Predsjedništva BiH i lidera SNSD-a Milorada Dodika da lideri Srbije i Hrvatske, zajedno sa Turskom, razgovaraju o budućnosti BIH.

“Radi se o operaciji koju bismo mogli nazvati “spašavanje vojnika Dodika”. Naime, jasno je da je Dodik bio stjeran u kut, da strepi od isključenja iz političkog života u Bosni i Hercegovini, i da je svjestan da oni koju ga huškaju na radikaliziam, dakle Putinova kamarila iz Rusije i Vučićeva sljedba iz Srbije, neće napraviti ništa da bi ga spasili”, kazao je Gjenero.

Zašto Bošnjaci glasaju za desnicu ako ih samo ljevica na Zapadu podržava?

Kod ocjene ove situacije treba imati u vidu širu sliku a to je da predsjednik Turske već dugo pripada anti-zapadnoj opciji koja zagovara napuštanje koncepta globalizacije i jačanje suverenih država.

Tu situaciju je Dodik proteklih godina koristio. Kada je recimo Erdogan od BIH zatražio izručenje turskih državljana koji rade u obrazovnim ustanovama Fetulaha Gulena čiji pokret SAD i EU nikad nisu proglasile terorističkim, u cijeloj BIH samo je Dodik jasno i glasno kazao da se ti zahtjevi Turske trebaju ispuniti.

Erdogan u sukobu sa Zapadom već duže vrijeme igra igru mađarskog premijera Viktora Orbana i pitanje je koliko Bošnjaci u tom potkusurivanju mogu da izgube.

U cijeloj EU bošnjački političari nemaju puno podrške za ideje koje oni zagovaraju, evropska desnica se često priključuje talasu antiislamske histerije što je Dodik znao da iskoristi kada je recimo u Austriji na vlasti bila Slobodarska partija Kristijana Štrahea.

Prema današnjem pisanju medija u FBIH, čini se da se polako uviđa ono što birači godinama nisu shvatili. Zbog toga se opravdano postavlja pitanje, ako jedino stranke ljevice u EU i SAD-u podržavaju koncept za koji se zalažu Bošnjaci, zbog čega oni uporno glasaju za desnicu i potkopavaju vlastitu poziciju.

Kako recimo da stranke evropske ljevice objasne svojim biračima zašto žele građansku BIH ako prvi Bošnjaci glasaju za stranku koja nije građanska. Ili kako da objasne zašto žele Bosnu u EU ako prvi Bošnjaci glasaju za stranku koja ne gaji evropske vrijednosti i pada pod Erdoganov uticaj.

Gotovo istu grešku prave Srbi koji također biraju stranu u čiju se pobjedu nakon debakla Donalda Trampa malo ko više smije kladiti. Vezivati sudbinu cijelog naroda za sudbinu ekstremne desnice danas ne djeluje politički mudro ali za unutrašnju upotrebu djeluje isplativo.

Pročitajte još