Novi Dani
Svijet

Baerbock pozvala EU da sankcioniše Iran: Oni koji tuku žene su na pogrešnoj strani historije

Analena Baerbock Facebook

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pozvala je Evropsku uniju da se sankcionišu oni koji su odgovorni za nasilni obračun s demonstrantima u Iranu.

Mišljenja je da bi im Unija trebala zamrznuti finansijska sredstva i onemogućiti ulazak. Poručila je onima koji, kako je izjavila, na ulici tuku žene i djevojke da stoje na pogrešnoj strani historije.

Agencija Reuters je objavila da će se EU 17. oktobra očitovati o sankcijama. Baerbock je kritikovala iranski režim, jer “na smrt osuđuje one koji ne žele ništa drugo osim da žive u slobodi”. Građanima ove zemlje je poručila da ih podržava i da će ih nastaviti podržavati, prenosi BBC.

Podsjećamo, protesti u Iranu su počeli nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini pod sumnjivim okolnostima. Amini je bila kurdskog porijekla iz grada Saqez koji se nalazi na zapadu zemlje, a u kojem dominantno žive Kurdi. S porodicom je sredinom prošlog mjeseca bila u posjeti Teheranu. Policija za moral, čiji je zvanični naziv Gasht-e Ershad, uhapsila ju je dok je šetala ulicama glavnog grada.

Kao razlog zašto je uhapšena istaknuto je to da je prekršila pravila odijevanja, a koja su utvrđena poslije Islamske revolucije iz 1979. godine. Navodno da joj glava nije bila prekrivena maramom te da joj ruke i noge nisu bile dovoljno prekrivene odjećom. Amini je preminula tri dana nakon hapšenja, a sumnja se u ono što je vlast navela kao uzrokom smrti.

Navedeno je to da je u pritvoru imala iznenadne probleme sa srcem, a da je nakon toga prevezena u bolnicu. Poslije hospitalizacije je pala u komu, a nakon toga je preminula. No, domaća i svjetska javnost, svjesna o kakvom je režimu riječ, sumnja da su iznenadni problemi sa srcem krivi za smrt. Smatra da je preminula nakon fizičkog maltretiranja u pritvoru, ali i da je neopravdano uhapšena.

Smrt Amini je za posljedicu imala veliko nezadovoljstvo Iranaca. Ono se prvo izražavalo na društvenim mrežama, a među onima koji su to učinili su i brojne javne ličnosti ove zemlje. Među njima su dvojica bivših nogometaša Ali Karimi, koji je igrao i za Bayern, i Hossein Mahini.

Vlast je najavila da će provesti istragu o smrti ove djevojke i pravdala je postupke. Pa je tako ministar unutrašnjih poslova Abdolreza Rahmani Fazli već kada se nezadovoljstvo s društvenih mreža prelilo na ulice širom Irana izjavio da je imala “psihičke probleme”. No, njen otac Amjad Amini je kazao da nije imala nikakvih zdravstvenih problema.

Režim, na čijem je čelu vrhovni vođa Ayatollah Ali Khamenei, je žestoko reagovao na nasilne proteste. U sukobima demonstranata i policije poginulo je mnogo ljudi. Sumnja se da je taj broj veći od onog zvaničnog. Veliki je broj povrijeđenih i uhapšenih.

Da je smrt Amini povod, a ne razlog protesta jasno pokazuju i poruke demonstranata. Smrt jedne mlade osobe je bila povod da se izrazi nezadovoljstvo prema izrazito konzervativno-autokratskom sistemu pod kojem živi više od 80 miliona građana. Protestovale su i žene, čije glave nisu bile prekrivene maramom, što je bila poruka vladajućima. Uzvikivale su: “Smrt diktatoru”, što je direktna poruka vrhovnom vođi. Osim toga, na ulicama su palile marame.

klix.ba

Pročitajte još