X

Bevanda i Tegeltija zaustavili usvajanje Strategije za borbu protiv korupcije 2020-2024

SARAJEVO, (Patria) – Vijeće ministara BiH još uvijek nije usvojilo Strategiju za borbu protiv korupcije 2020-2024 i Akcioni plan za njeno provođenje zbog čega već skoro godinu ne postoji zvanični dokument kojim se BiH opredjeljuje za borbu protiv korupcije. U svim izvještajima i EU i State Department istakli su kako je korupcija rak-rana u BiH koja je razara iznutra. Borba protiv korupcije je jedna od obaveza i iz 14 prioriteta iz Mišljenja EU. 

Ranija Strategija važila je za period 2015-2019 na osnovu koje su i niži nivoi vlasti donosili vlastite strategije u skladu sa Državnom strategijom. 

Hasim Šabotić, direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) potvrdio je za Novinsku agenciju Patria da je Strategija završena u februaru 2020. godine. 

„Uspjeli smo da uključimo sve relevantne faktore u BiH da to bude što korektnije, bolje. Krajem decembra smo uputili Strategiju na mišljenje predstavnicima radnih grupa da daju svoje mišljenje i sugestije. Dobili smo određena mišljenja i sve smo priveli kraju u februaru 2020. godine“, kazao je Šabotić. 

Zatim su zatražili mišljenje Ministarstva finansija i trezora BiH na čijem je čelu Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH) koje je potrebno da bi materijal bio razmatran na Vijeću ministara, kao i od Ureda za zakonodavstvo. 

„Od Ureda smo dobili odmah mišljenje, od Ministarstva finansija i trezora od 24.02. nismo dobili mišljenje slali smo i urgenciju i dobili smo Mišljenje tek 07. juna. U tom mišljenju nam daju određene primjedbe da, a Strategiju ne provodi samo Agencija  već i druge institucije i niži nivoi vlasti koji rade vlastite strategije, nismo iskazali potrebe i mišljenja ostalih nivoa vlasti“, kazao je Šabotić. 

Dodaje da je to bilo nemoguće uraditi jer ne može znati koliki je finansijski okvir drugih institucija za te potrebe o čemu je i obavijestio Ministarstvo finansija BiH i Vijeće ministara BiH. 

Početkom septembra Strategija je trebala biti na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH 10. septembra. Šabotić je uoči same sjednice saznao da je tačka skinuta sa dnevnog reda na održanom Kolegiju. U aktu koji je Šabotić zaprimio 5. oktobra od Generalnog sekretarijata, a koji je datiran 10. septembra obaviješten je da je potrebno materijal opremiti neophodnim mišljenjima te je zbog toga vraćen Predlagaču odnosno Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Zbog neusvajanja Državne strategije ni drugi nivoi vlasti ne mogu donositi svoje strategije koje bi trebale biti usklađene sa općim principima Državne strategije, a sve ranije su bile za period do kraja 2019. godine. Ni 75 državnih institucija ne može revidirati svoje planove za borbu protiv korupcije. Dodatni problem je što je predložena Strategija uključivala veliki dio aktivnosti koji se odnosi na 2020. godinu, a ona još uvijek nije usvojena. 

Šabotić nije želio govoriti o mogućim motivima zašto se blokira usvajanje Državne strategije za borbu protiv korupcije. 

Kako Novinska agencija Patria nezvanično saznaje, riječ je o svojevrsnoj blokadi koje seže do predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije (SNSD). Tijelo za spriječavanje korupcije RS tražilo je da se u Strategiju ugrade određene sugestije i to krajem septembra. No, to nije bilo moguće uraditi s obzirom da je taj proces okončan krajem godine. I tada nije bilo takvih zahtjeva.

O svim ovim blokadama obaviješteni su i međunarodni partneri Misija OSCE-a, Delegacija EU, Ambasada SAD. 

Nap.ba

Categories: BIH