X

Biden i Trudeau najavili suprotstavljanje autoritarnim režimima

Američki predsednik Džo Bajden (Joe Biden) i kanadski premijer Džastin Trudo (Justin Trudeau)obećali su u petak, 24. marta da će se boriti protiv autoritarnih režima tokom Bajdenove posete Kanadi, delimično tako što će smanjiti svoju zavisnost od drugih zemalja u pogledu preko potrebnih minerala i poluprovodnika.

Kanada ima obilje minerala koji se koriste za proizvodnju baterija i električnih vozila (EV), ali Kina trenutno dominira globalnim tržištem.

„Verujem da imamo neverovatnu priliku da radimo zajedno kako bi Kanada i Sjedinjene Države mogle da nabave i snabdevaju ovde u Severnoj Americi sve što nam je potrebno za pouzdane i otporne lance snabdevanja“, rekao je Bajden u govoru pred kanadskim parlamentom u Otavi.

„Naš zajednički prosperitet je duboko povezan sa našom zajedničkom bezbednošću“, dodao je predsednik SAD. Rekao je da će dve zemlje kao članice NATO-a „braniti svaki pedalj teritorije NATO-a“.

Trudo je kazao da obe stoje uz Ukrajinu.

„Naš način života suočava se sa višestrukim pretnjama u isto vreme“, rekao je Trudo. „Bezbednosna politika je klimatska politika je ekonomska politika“, ponovio je Trudo tri puta svoj govor.

Bajden je posetio Otavu manje od nedelju dana nakon što je kineski predsednik Si Đinping posetio Moskvu.

„Sa sve većom konkurencijom, uključujući i Kinu koja je sve nasilnija, nema sumnje zašto je važno da se sada okrenemo jedni drugima kako bismo izgradili severnoameričko tržište za sve, od poluprovodnika do baterija za solarne panele“, rekao je Trudo.

Bajden je najavio 50 miliona dolara kako bi podstakao više američkih i kanadskih kompanija da investiraju u poluprovodnike i rekao je da će Kanada obezbediti do 250 miliona kanadskih dolara (182 miliona dolara) za projekte povezane s tim u bliskoj budućnosti, navodi se u zajedničkom saopštenju.

„Obe zemlje će unaprediti prekogranični koridor, počevši od Kanade i IBM-a koji će obezbediti značajnu investiciju za razvoj novih i proširenih kapaciteta za pakovanje i testiranje u svom postrojenju u Bromontu“, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Dve zemlje su se takođe složile da uspostave radnu grupu za transformaciju energije koja se fokusira na čistu energiju i obećale su da će raditi zajedno na stvaranju „lanca snabdevanja potrebnim mineralima u Severnoj Americi“, navodi se u saopštenju.

„Kritični lanci snabdevanja mineralima su od vitalnog značaja za našu ekonomsku i nacionalnu bezbednost“, navodi se.

Dvojica Kanađana koje je Kina držala u pritvoru više od 1.000 dana do 2021. godine i koji su bili u centru spora između Vašingtona i Pekinga prisustvovali su govorima.

Oba lidera su se obratila Majklu (Michael )Spavoru i Majklu (Michael) Kovrigu.

“Oni nisu diplomatsko oruđe. Oni su ljudska bića sa životima i porodicama koje se moraju poštovati”, rekao je Bajden, iako nikada nije pomenuo Kinu, osim jednom greškom kada je rekao Kina i ispravio se da kaže Kanada.

Uoči sastanka, dvojica lidera su već postigli dogovor koji ima za cilj da spreči tražioce azila da prelaze zajedničku kopnenu granicu SAD i Kanade preko nezvaničnih prelaza.

„Sjedinjene Države i Kanada će raditi zajedno na obeshrabrenju nezakonitih prelazaka granice i u potpunosti primeniti ažurirani Sporazum o bezbednoj trećoj zemlji“, rekao je Bajden o sporazumu.

Kanada je pristala da primi 1.500 migranata iz zemalja “zapadne hemisfere” kao deo sporazuma.

Categories: Svijet