X

Biden: Iran ce biti izoliran dok se ne vrati sporazumu koji je Donald Tramp napustio bez plana kako dalje

Sljedeće sedmice putujem na Bliski istok kako bih tamo započeo novo i obećavajuće poglavlje američkog angažmana. Ovo putovanje dolazi u ključnom trenutku za region i unaprediće važne američke interese.

Autorski tekst predsjednika SAD-a Džoa Bajdena (Washington post)

Sigurniji i integrisaniji Bliski istok koristi Amerikancima na mnogo načina. Njegovi vodni putevi su od suštinskog značaja za globalnu trgovinu i lance snabdevanja na koje se oslanjamo. Njeni energetski resursi su od vitalnog značaj za ublažavanje uticaja ruskog rata u Ukrajini na globalno snabdevanje. A region koji se spaja kroz diplomatiju i saradnju – umjesto da se razdvaja kroz sukob – manje je vjerovatno da će dovesti do nasilnog ekstremizma koji prijeti aqnašoj domovini ili novih ratova koji bi mogli staviti nove terete na američke vojne snage i njihove porodice.

Izbjegavanje tog scenarija mi je od najveće važnosti. Intenzivno ću se baviti diplomatijom — uključujući i sastanke licem u lice — da bismo postigli naše ciljeve.

Bliski istok koji ću posjetiti je stabilniji i sigurniji od onog koji je moja administracija naslijedila prije 18 mjeseci.

Mjesec dana prije moje inauguracije, naša ambasada u Bagdadu suočila se s najvećim raketnim napadom u posljednjih deset godina. Napadi na naše trupe i diplomate su se četiri puta povećali u odnosu na prethodnu godinu. Moj prethodnik je više puta naredio bombarderima B-52 da lete iz Sjedinjenih Država u regiju i nazad kako bi odvratili ove napade. Ali to nije uspjelo, a napadi su nastavljeni.

Rat u Jemenu je eskalirao, stvarajući jednu od najgorih humanitarnih kriza na svijetu, bez na vidiku političkog procesa koji bi okončao borbe.

Nakon što je moj prethodnik odustao od nuklearnog sporazuma koji je funkcionirao, Iran je usvojio zakon kojim se nalaže brzo ubrzanje njegovog nuklearnog programa. Zatim, kada je posljednja administracija pokušala da osudi Iran za ovu akciju u Vijeću sigurnosti UN-a, Sjedinjene Države su se našle izolirane i same.

U mojim prvim sedmicama kao predsjednika, naši obavještajni i vojni stručnjaci upozoravali su da je region pod opasnim pritiskom. Bila je potrebna hitna i intenzivna diplomatija. Kako bih obnovio odvraćanje, naredio sam zračne napade kao odgovor na napade na naše trupe i započeo ozbiljnu diplomatsku saradnju kako bih doveo do stabilnije regije.

U Iraku smo okončali američku borbenu misiju i prebacili naše vojno prisustvo da se fokusiramo na obuku Iračana, istovremeno održavajući globalnu koaliciju protiv Islamske države koju smo formirali dok sam bio potpredsjednik, sada posvećenu sprječavanju ponovnog oživljavanja ISIS-a. Odgovarali smo i na prijetnje Amerikancima. Učestalost napada pod pokroviteljstvom Irana u odnosu na prije dvije godine naglo je opala. I prošlog februara, u Siriji smo uklonili vođu ISIS Hadžija Abdulaha, demonstrirajući američku sposobnost da eliminiše terorističke prijetnje bez obzira gdje se pokušavaju sakriti.

U Jemenu sam imenovao izaslanika i sarađivao sa liderima širom regiona, uključujući i kralja Saudijske Arabije, da postavim temelje za primirje. Nakon godinu dana naše uporne diplomatije, to primirje je sada na snazi, a humanitarna pomoć koja spašava živote stiže do gradova i mjesta koji su bili pod opsadom. Kao rezultat toga, proteklih nekoliko mjeseci u Jemenu bili su najmirniji u posljednjih sedam godina.

Što se tiče Irana, ponovo smo se ujedinili sa saveznicima i partnerima u Evropi i širom svijeta kako bismo preokrenuli našu izolaciju; sada je Iran taj koji je izolovan dok se ne vrati nuklearnom sporazumu koji je moj prethodnik napustio bez plana šta bi ga moglo zamijeniti. Prošlog mjeseca, više od 30 zemalja pridružilo nam se da osudimo nedostatak saradnje Irana s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju u njegovim prošlim nuklearnim aktivnostima. Moja administracija će nastaviti da povećava diplomatski i ekonomski pritisak sve dok Iran ne bude spreman da se vrati poštovanju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, kao što sam i dalje spreman da uradim.

U Izraelu smo pomogli okončanju rata u Gazi — koji je lako mogao potrajati mjesecima — za samo 11 dana . Radili smo sa Izraelom, Egiptom, Katarom i Jordanom na održavanju mira bez dozvole teroristima da se preoružaju. Takođe smo obnovili veze SAD sa Palestincima. Radeći sa Kongresom, moja administracija je vratila oko 500 miliona dolara podrške Palestincima, dok je također donijela najveći paket podrške za Izrael – preko 4 milijarde dolara – u istoriji. I ove sedmice, jedan izraelski premijer razgovarao je s predsjednikom Palestinske uprave prvi put nakon pet godina.

U Saudijskoj Arabiji smo poništili politiku blanko čekova koju smo naslijedili. Objavio sam izvještaj obavještajne zajednice o ubistvu Jamala Khashoggija, izdao nove sankcije , uključujući i snage za brze intervencije Saudijske Arabije koje su bile uključene u njegovo ubistvo, i izdao 76 zabrana izdavanja vizaprema novom pravilu koje zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države svima za koje se utvrdi da su umiješani u uznemiravanje disidenata u inostranstvu. Moja administracija je jasno stavila do znanja da Sjedinjene Države neće tolerisati eksteritorijalne prijetnje i uznemiravanje disidenata i aktivista od strane bilo koje vlade. Također smo se zalagali za američke državljane koji su bili nezakonito zatočeni u Saudijskoj Arabiji mnogo prije nego što sam preuzeo dužnost. Od tada su pušteni, a ja ću nastaviti da se zalažem za ukidanje ograničenja njihovog putovanja.

Od samog početka, moj cilj je bio da preorijentišem — ali ne i raskinem — odnose sa zemljom koja je strateški partner već 80 godina. Danas je Saudijska Arabija pomogla da se obnovi jedinstvo između šest zemalja Vijeća za saradnju u Zaljevu, u potpunosti je podržala primirje u Jemenu i sada radi s mojim stručnjacima na stabilizaciji tržišta nafte s drugim proizvođačima OPEC-a.

Znam da ima mnogo onih koji se ne slažu s mojom odlukom da otputujem u Saudijsku Arabiju. Moji stavovi o ljudskim pravima su jasni i dugotrajni, a osnovne slobode su uvijek na dnevnom redu kada putujem u inostranstvo, kao što će biti i tokom ovog putovanja, baš kao što će biti u Izraelu i na Zapadnoj obali.

Kao predsjednik, moj je posao da održavam našu zemlju jakom i sigurnom. Moramo se suprotstaviti agresiji Rusije, staviti se u najbolju moguću poziciju da nadmašimo Kinu i raditi na većoj stabilnosti u posljedičnoj regiji svijeta. Da bismo uradili ove stvari, moramo se direktno angažovati sa zemljama koje mogu uticati na te rezultate. Saudijska Arabija je jedna od njih, a kada se u petak budem sastao sa saudijskim liderima, moj cilj će biti jačanje strateškog partnerstva u budućnosti koje se temelji na zajedničkim interesima i odgovornostima, uz istovremenu vjernost temeljnim američkim vrijednostima.

U petak ću također biti prvi predsjednik koji će letjeti iz Izraela u Jiddah, Saudijska Arabija. To putovanje će također biti mali simbol novih odnosa i koraka ka normalizaciji između Izraela i arapskog svijeta, na čemu moja administracija radi na produbljivanju i proširenju. U Jiddahu će se okupiti lideri iz cijelog regiona, ukazujući na mogućnost stabilnijeg i integrisanijeg Bliskog istoka, pri čemu će Sjedinjene Države igrati vitalnu vodeću ulogu.

Naravno, regija je i dalje puna izazova: iranski nuklearni program i podrška proxy grupama, građanski rat u Siriji, krize sigurnosti hrane pogoršane ratom Rusije protiv Ukrajine, terorističke grupe koje još uvijek djeluju u brojnim zemljama, politički zastoj u Iraku, Libiji i Liban, i standardi ljudskih prava koji ostaju iza velikog dijela svijeta. Moramo riješiti sva ova pitanja. Kada se budem sreo sa liderima iz cijelog regiona, jasno ću reći koliko je važno postići napredak u ovim oblastima.

Ipak, u poređenju sa pre 18 meseci, region je pod manjim pritiskom i više integrisan. Bivši rivali su ponovo uspostavili odnose. Zajednički infrastrukturni projekti stvaraju nova partnerstva. Irak, koji je dugo bio izvor zastupničkih sukoba i regionalnih rivalstava, sada služi kao platforma za diplomatiju, uključujući između Saudijske Arabije i Irana. Moj prijatelj Jordanski kralj Abdulah nedavno se osvrnuo na “novu atmosferu” u regionu, a zemlje su se pitale: “Kako možemo da se povežemo jedni s drugima i da radimo jedni s drugima.”

To su obećavajući trendovi, koje Sjedinjene Države mogu ojačati na način na koji ne može ni jedna druga zemlja. Moje putovanje sljedeće sedmice će poslužiti toj svrsi.

Tokom svog putovanja, imaću na umu milione Amerikanaca koji su služili u regionu, uključujući mog sina Beaua, i 7.054 koji su poginuli u sukobima na Bliskom istoku i u Avganistanu od 11. septembra 2001.

Sljedeće sedmice ću biti prvi predsjednik koji će posjetiti Bliski istok od 11. septembra, a da tamo američke trupe nisu bile angažirane u borbenoj misiji. Moj cilj je da tako i ostane.

Categories: Mišljenja
Tags: istaknuto