X

Biden je na odlasku uveo sankcije koje su pogodile ruski izvoz nafte. Brodovi u sjeni parkirani u moru, Indija ne dopušta iskrcavanje

Ruski energetski sektor pretrpio je niz nedavnih neuspjeha koji su naštetili izvozu ključnom za finansiranje invazije Rusije na Ukrajinu.

Nakon američkih sankcija na rusku naftu njeni ključni trgovinski partneri Kina i Indija odbile su isporuke te robe.

Energetski analitičar iz Berlina Tom O’Donnell rekao je za Newsweek da bi najnovije sankcije mogle značajno naškoditi Moskvi, a ciljanje na rusku naftu moglo bi biti ključno oružje koje bi budući predsjednik Donald Trump mogao upotrijebiti kao polugu protiv Putina.

S druge strane Moskva je optužila Ukrajinu za pokretanje neuspjelog napada dronom na posljednji veliki plinovod u Evropi.

Ruski energetski sektor glavni je generator prihoda za zemlju, a izvoz prirodnog plina i nafte ključni su za Putina kako bi ispunio svoje planove za vojnu potrošnju, koja će 2025. godine iznositi trećinu državnog budžeta. Sankcije na ovu robu mogle bi ugroziti sposobnost ruskog vođe da vodi rat.

Nekoliko dana prije nego što će predsjednik Joe Biden napustiti Bijelu kuću, SAD je 10. januara najavio svoje najoštrije sankcije za ruski energetski sektor.

To je uključivalo zajedničko obećanje s Velikom Britanijom da će blokirati proizvođače nafte Gazprom Neft i Surgutneftegas i sankcionirati brodove koji su dio “flote u sjeni” koju je Rusija koristila kako bi izbjegla ograničenje cijena od 60 dolara. SAD je također poduzeo korake da blokira dva aktivna projekta ukapljenog prirodnog plina (LNG), veliki ruski naftni projekt i subjekte iz trećih zemalja koji podupiru ruski izvoz energije.

Kina i Indija povećale su svoj uvoz ruske nafte, ali ovo sve dublje trgovinsko partnerstvo je pod pritiskom, s izvještajima da su obje zemlje postale hladnije oko prihvatanja ruske nafte.

Prije nekoliko dana brodovi, koji su navodno dio ruske flote u sjeni i koji sirovu naftu prevoze na relaciji istočni Sibir – Tihi ocean (ESPO) iz luke Kozmino u Rusiji preusmjerene su iz planiranih luka u Kini, izvijestio je Bloomberg.

Brod Huihai Pacific, koji je trebao stići u Dongjiakou u provinciji Shandong, promijenio je kurs i sada je parkiran u moru i natovaren naftom. Druga dva tankera, Mermar i Olia, išla su za Yantai, ali su u Žutom moru, rekla je novinska kuća.

Pozivajući se na neimenovanog indijskog dužnosnika, Bloomberg je u ponedjeljak izvijestio da Indija neće dopustiti iskrcavanje tankerima protiv kojih je SAD odobrio sankcije, isključujući brodove unajmljene prije objave sankcija, pod uvjetom da se iskrcaju do 12. marta.

O’Donnell je za Newsweek rekao da su nasukani brodovi pokazali da bi prošlosedmične sankcije bile učinkovitije od gornje granice cijena nafte, pogotovo jer se izvoz ruske nafte smanjivao zbog kvota OPEC+

O’Donnell je dodao da bi, ako Donald Trump doista želi snažno pogurati Putina za dogovor o okončanju rata, mogao sankcionirati izvoz naftnih proizvoda iz Rusije.

Dvije sedmice nakon isteka ugovora o tranzitu plina između Rusije i Ukrajine, rusko Ministarstvo odbrane optužilo je Kijev da je bespilotnim letjelicama napao plinsku kompresorsku stanicu koja čini plinovod Turski tok. Ukrajina to nije komentirala, a plinski div Gazprom je rekao da postrojenje radi normalno i da opskrba plinovodom nije prekinuta.

No, ruska kompanija za prirodni plin također je predložila smanjenje broja svojih zaposlenika s 4100 na 2500, budući da se suočava sa sve manjim prihodima i proizvodnjom koji će biti dodatno oštećeni nakon najnovijih sankcija SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, koje također ciljaju na brodski LNG.

Energetski analitičar Tom O’Donnell rekao je za Newsweek: “Nove sankcije koje su uvedene Rusiji čine se prilično značajnim.

“Ako Donald Trump doista želi povrijediti Rusiju, kao dio svog nastojanja da postigne dogovor s Putinom, on jednostavno može sankcionirati izvoz naftnih proizvoda iz Rusije, posebno iz ruskih izvoznih terminala na zapadu. To bi moglo biti razorno za ruski izvoz i Rusiju prihode od izvoza”, kazao je analitičar.

klix.ba

Categories: Svijet