X

Biden na odlasku uveo nove sankcije ruskoj naftnoj industriji. Cijene su odmah porasle, ali se tvrdi da će Rusija izgubiti više

Cijene nafte poskočile su u petak na međunarodnim tržištima prema 79 dolara nakon što je SAD uveo nove sankcije ruskom energetskom sektoru, raspirivši zabrinutost za opskrbu u razdoblju pojačane potražnje zbog niskih temperatura u SAD-u i Europi.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 1,94 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 78,86 dolara. U istom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 75,86 dolara.

Tržište su ovaj tjedan uznemirili signali da bi SAD mogao uvesti nove sankcije ruskoj naftnoj industriji.

U petak američko ministarstvo financija objavilo je da uvelo sankcije ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neftu i Surgutneftegazu i 183 broda koji su prevozili rusku naftu, te trgovcima, osiguravateljima i prijevoznicima ruske nafte.

SAD poduzima “opsežne” mjere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za financiranje rata protiv Ukrajine, rekla je ministrica Janet L. Yellen.

Logika je sankcija “obuhvatiti svaku fazu ruske proizvodnje i distribucije nafte”, rekao je dužnosnik Bijele kuće, dodajući da bi njihova primjerena provedba u djelo mogla smanjiti ruske prihode za više milijardi mjesečno.

Kako sankcije utiču na Ruske prihode

Uprkos raširenoj propagandi kako sankcije ne djeluju na Rusiju, zvanični podaci pokazuju da su se ruski prihodi od prodaje energenata drastično smanjili od početka invazije na Ukrajinu.

Sankcije su isprva prisilile Rusiju da poveća popust na cijenu svoje prodane nafte kako bi privukla nove kupce i zamijenila prodaju koja je prethodno išla u zemlje koalicije Price Cap. Rezultirajući gubici bili su značajni, pri čemu su prihodi od ruskog izvoza nafte pali za 14% (34 milijarde eura) u 12 mjeseci nakon provedbe sankcija — 32 milijarde izgubljenih prihoda, a malo smanjenje obujma izvoza iznosilo je 2 milijarde eura.

Gubici su dosegli vrhunac od 180 milijuna eura dnevno u prvom tromjesečju 2023., prije nego što su se smanjili na 50-90 milijuna eura dnevno u drugom i trećem tromjesečju godine.

Godinu dana otkako su sankcije provedene, prihodi Rusije od pomorske sirove nafte pali su za 23% (20,3 milijarde eura). Sankcije su značile da se uvoz ruske sirove nafte pomorskim prometom u Price Cap Coalition smanjio za 94% (33 milijarde EUR). Istodobno su zemlje bez cjenovne granice povećale svoj uvoz pomorske ruske sirove nafte za 24% (12,7 milijardi EUR). 

Zvanični podaci pokazuju značajan pad izvoza ruskih energenata kao i zaradu koje rusija ostvaruje.

Nametanje gornje granice cijene od 60 dolara po barelu dovelo je do pada cijene sirove nafte Urals na najnižu razinu u siječnju 2023. (45 dolara po barelu). Od srpnja 2023. cijena nafte Urals se oporavila, popevši se na najviših 84 USD po barelu u rujnu 2023.

Cijena sirove nafte Urals od tada je ostala iznad gornje granice cijene nafte (od studenog 2023.). Unatoč činjenici da je nafta ostala iznad gornje granice cijene, tankeri u vlasništvu ili osigurani u zemljama Koalicije s ograničenom cijenom nastavljaju prevoziti rusku naftu i pružaju snažne dokaze značajnih kršenja politike koja se novim mjerama pokušava sankcionirati.

Oproštajni dar Bidenove administracije

Sankcije bi mogle izazvati ozbiljne poremećaje u izvozu ruske nafte glavnim kupcima Indiji i Kini, rekla su četiri izvora iz ruske nafte industrije i tri izvora iz indijskih rafinerija.

Mjere su oproštajni dar Bidenove vlade, komentirao je Tamas Varga iz PVM-a.

Bidenovi pomoćnici izvijestili su o sankcijama kolege u krugu novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa. 

Trumpov tranzicijski tim nije odmah odgovorio na upit Reutersa da ih komentira.

Dodatni poticaj cijenama bile su i meteorološke prognoze o padu temperatura u SAD-u i hladni val u brojnim dijelovima Europe, raspirivši očekivanja o skoku potražnje za lož uljem.

Američki meteorološki zavod očekuje da će temperature u središnjim i istočnim američkim regijama biti niže od prosjeka za ovo doba godina.

“Očekujemo da će svjetska potražnja za naftom u prvom tromjesečju 2025. značajno porasti na godišnjoj razini, za 1,6 milijuna barela dnevno, potaknuta u prvom redu… potražnjom za lož uljem, kerozinom i LPG-om”, napisali su u bilješci analitičari JPMorgana.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak pojeftinio 80 centi, na 76,13 dolara.

Categories: Svijet