Novi Dani
Svijet

Biden sklopio veliki pakt sa Australijom i Britanijom na Pacifiku. Kina prijeti

Više od godinu dana nakon što su Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Australija objavile da udružuju svoje podmorničke snage, tri zemlje su jučer objavile više detalja o svom ambicioznom planu za suprotstavljanje brzoj vojnoj ekspanziji Kine.

Prema višedecenijskom AUKUS ugovoru, partneri će izgraditi kombinovanu flotu elitnih podmornica na nuklearni pogon koristeći tehnologiju, radnu snagu i sredstva iz sve tri zemlje, stvarajući moćniju silu u Indo-Pacifiku nego što bi bilo koja od njih mogla postići sama, piše CNN.

Ali dug vremenski okvir i ogromni finansijski troškovi – koji se kreću u stotine milijardi dolara samo za Australiju – postavljaju pitanja o tome koliko bi planovi partnera mogli skrenuti sa svog “optimalnog puta” u narednim decenijama kako se vlade i potencijalno mijenjaju prioriteti.

U zajedničkoj izjavi američki predsjednik Joe Biden, australijski premijer Anthony Albanese i britanski premijer Rishi Sunak rekli su da će se povijesni sporazum nadograđivati ​​na prethodne napore sve tri zemlje da “očuvaju mir, stabilnost i prosperitet širom svijeta”.

Plan počinje ove godine obukom australskog osoblja na američkim i britanskim podmornicama i bazama u očekivanju zapovijedanja prvom australskom nuklearnom flotom u posljednjih 20 godina. Ali predstoji dug put, kako je istaknuto na sastanku trojice lidera u San Dijegu.


Šta je tačno plan?

Od 2023., osim obuke Australaca, američke podmornice na nuklearni pogon povećat će posjete australskim lukama, a tri godine kasnije bit će više posjeta britanskih podmornica na nuklearni pogon.

Godine 2027. američke i britanske podmornice počet će rotirati u HMAS Stirling, australskoj vojnoj luci u blizini Pertha, koja bi trebala biti podvrgnuta nadogradnji vrijednoj više milijardi dolara. Zatim, od ranih 2030-ih, do odobrenja Kongresa, Australija će kupiti tri podmornice klase Virginia od SAD-a, uz opciju kupovine još dvije.

U istoj deceniji, Ujedinjeno Kraljevstvo planira izgraditi svoju prvu podmornicu na nuklearni pogon, AUKUS – kombinujući svoju podmornicu klase Astute sa američkim borbenim sistemima i oružjem. Ubrzo nakon toga, početkom 2040-ih, Australija će svojoj mornarici isporučiti prve autohtone AUKUS podmornice.

Kao niz tačaka na stranici, plan se čini jasnim. Međutim, složenost koja je uključena je zapanjujuća i zahtijeva neviđen nivo ulaganja i razmjene informacija između tri partnera, čije će političke karijere kao lidera biti daleko kraće od karijere čovjeka kojem se žele suprotstaviti – Xi Jinpinga.
Prošle sedmice, kineska politička elita podržala je Xijev treći mandat, učvrstivši njegovu kontrolu i učinivši ga najdužim šefom države u Kini od njenog osnivanja 1949. Xi je ojačao kinesku vojsku i nastojao proširiti utjecaj Pekinga daleko izvan Indo-Pacifika, uznemirujući Zapadne sile.

Richard Dunley sa Univerziteta Novog Južnog Velsa kaže da je Australija pod pritiskom da odgovori nakon godina neaktivnosti: “Ovo je posljednje bacanje kocke. I oni su smislili nešto što izgleda uvjerljivo.”

Diplomatske aktivnosti sprovedene su uoči objave u ponedjeljak, dijelom kako bi se izbjegao šok efekat prve objave 2021. godine, kada je francuski predsjednik Emmanuel Macron optužio bivšeg australskog premijera Scotta Morrisona da ga je lagao kada se povukao iz ugovora vrijednog 90 milijardi australskih dolara. za kupovinu francuskih podmornica.

Kina bijesna

Tim ugovorom bi se brže isporučile nove podmornice, ali bi to bila konvencionalna plovila na dizel pogon umjesto najsavremenijih nuklearnih.

Australija je naučila iz diplomatskog sukoba i njeni visoki čelnici, uključujući Albanesa, uputili su oko 60 poziva saveznicima i regionalnim susjedima kako bi ih obavijestili o planu prije nego što je objavljen, rekao je australijski ministar odbrane Richard Marles.

Kina nije bila jedna od njih.

Biden je u ponedjeljak rekao novinarima da planira uskoro razgovarati sa Xijem, ali je odbio reći kada će to biti, dodajući da nije zabrinut da će Xi najavu AUKUS-a shvatiti kao agresiju. Ovo je u suprotnosti s Pekingom, koji optužuje trojac da podstiče trku u naoružanju u Aziji.

Na dnevnom brifingu u ponedjeljak, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin rekao je da su partneri AUKUS-a “potpuno ignorirali zabrinutost međunarodne zajednice i otišli dalje pogrešnim i opasnim putem”. Rekao je da će sporazum “potaknuti trku u naoružanju, potkopati međunarodni sistem nuklearnog neširenja i naštetiti regionalnom miru i stabilnosti”.

Peter Dean, direktor vanjske politike i odbrane u Centru za studije Sjedinjenih Država na Univerzitetu u Sidneju, rekao je da su kineske tvrdnje pretjerane. “Ako postoji trka u naoružanju u Indo-Pacifiku, postoji samo jedna zemlja koja je u trci u naoružanju, a to je Kina”, rekao je Dean za CNN.

Bojazan od novog Trumpa

Xijeva odluka da doživotno ostane na čelu Kine znači da bi se mogao približiti svojim 90-im godina do trenutka kada Australija i Britanija pokrenu svoje nove AUKUS flote. Do tada bi se situacija u Indo-Pacifiku mogla uvelike promijeniti.

Xi (69) je jasno dao do znanja da se pitanje Tajvana, otočne demokracije za koju kineska Komunistička partija tvrdi da je kineski teritorij, ne može beskonačno prenositi drugim generacijama.

Australija do sada kaže da je uvjerena u nastavak dvostranačke podrške u Washingtonu za program, koji će se oslanjati na tekući prijenos nuklearnog materijala i drugog tajnog oružja iz SAD-a. “Ulazimo u ovo sa visokim stepenom samopouzdanja”, rekao je ministar odbrane Marles u ponedeljak.

Međutim, i dalje postoji rizik da bi se u narednim godinama američki lider okrenut unutra u stilu bivšeg predsjednika Donalda Trumpa – ili čak možda samog Trumpa – mogao pojaviti i ugroziti sporazum.

Charles Edel, viši savjetnik u Centru za strateške i međunarodne studije, kaže da je sporazum mnogo više od zajedničkog napora da se promijeni kineska kalkulacija o sigurnosnom okruženju: “Namjera je da se transformišu kapaciteti industrijske brodogradnje sve tri zemlje, to je namijenjen razvoju tehnologije, namijenjen je promjeni ravnoteže snaga u Indo-Pacifiku i, na kraju, ima za cilj da promijeni model načina na koji Sjedinjene Države djeluju i osnažuju svoje najbliže saveznike.”

Index.hr

Pročitajte još