“Evropska komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom kad se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo. Komisija će izvestiti Savet do marta 2024. o svakom napretku”, stoji zvaničnom dokumentu.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen (Fon der Lajen) je navela da je zalaganje političkih partija u cilju pristupanja “bez sumnje dalo pozitivne rezultate”.
“Evropska komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom kad se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo. Komisija će izvijestiti Vijeće EU do marta 2024. o napretku”, kazala je.
Istaknula je razloge za i protiv otvaranja pregovora sa BiH koji su navedeni i u samom izvještaju EK.
“U BiH prepoznajemo da ima cijeli niz koraka koji su poduzeli kao što je brzo formiranje Vijeća ministara, njihova predanost cilju koji je pristupanje EU i to je dovelo do napretka u borbi protiv organizovanog kriminala, pranja novca i terorizma, ali primjećujemo sa zabrinutošću da je Republika Srpska donijela niz protivustavnih zakona”, kazala je.
U godišnjem izveštaju o BiH se poručuje da, kada oceni da je Bosna i Hercegovina postigla neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo, a posebno da je ispunila ključne prioritete, “Komisija će preporučiti otvaranje pregovora o pristupanju EU”.
“Na osnovu zaključaka Saveta iz decembra 2019. godine, Komisija svoje godišnje izvještaje fokusira na implementaciju 14 ključnih prioriteta Bosne i Hercegovine”, stoji u dokumentu.
Nakon zastoja u utorak na sastanku šefova kabineta evropskih komesara kada nije postignuta saglasnost o preporuci za Bosnu i Hercegovinu, nastavljene su neformalne konsultacije tokom cele protekle večeri.
Ove godine će paket imati deset odvojenih izveštaja: šest zemalja Zapadnog Balkana, Turska, kao i zemlje Istočnog partnerstva: Ukrajina, Moldavija i Gruzija.
Pojedinačni izveštaji o zemljama regiona pokazuju sliku stanja u procesu reformi, koje su neophodne za napredak u procesima evropskih integracija.
Ukrajina i Moldavija će najverovatnije dobiti preporuku za otvaranje pristupnih pregovora sa Evropskom unijom, a za Gruziju se očekuje da Evropska komisija preporuči kandidatski status.