Novi Dani
Sa ove distance

Bio je to najveći vojni poraz u modernoj istoriji Francuske – Bitka zbog koje se srušila kolonijalna imperija

Na današnji dan 1954 godine Vijetnamske snage okupljene oko pokreta Viet Minh pobijedile su francuske kolonizatore u odlučujućoj borbi za bazu Dien Bien Phu.

Jedan od najvećih vojnih poraza Francuske vojske u modernoj istoriji doveo je do povlačenja svih francuskih snaga iz cijele Indokine i Ženevske konferencije na kojoje je dogovorena podjela Vijetnama na sjeverni komunistički i južni kapitalistički.

Viez Minh, predvođen komunističkim vođom Ho Ši Minom, opsjedao je posljednje francusko uporištem Dien Bien Phu 57 dana. U borbi je očestvovalo oko 80 000 vijetnamskih vojnika i oko 14 000 francuskih boraca, puno bolje naoružanih a imali su i značajnu podršku avijacije.

Legendarni vijetnamski general Nguyen vo Giap koji će kasnije poraziti i Amerikance u Vijetnamskom ratu, komandovao je snagama Viet Mina .

Ho Ši Min i Ngayen Vo Giap tokom bitke za Den Bien Phu

Pobjeda je označila kraj francuskog carstva u Indokini. Rat je izbio nakon što su Francuzi ponovo pokušali uspostaviti kolonijalnu vladu, nakon što povlačenja Japanskih okupatora na kraju Drugog svjetskom ratu.

Počevši od 1946 godine, Viet Minh se borio u gerilskom ratu protiv Francuske uz vojnu i ekonomsku pomoć novokomunističke Kine.

Tijekom opsade poginulo je 1800 francuskih vojnika .

Opsada Dien Bien Phua protegnula se na dva mjeseca i primjer je jedne od najogorčenijih bitaka u novijoj povijesti ratovanja. Vijetnamci su izgradili sustav rovova koji je postupno okružio francuske utvrde i omogućio ubacivanje gerilaca blizu prvih francuskih položaja.

Borbe su se uglavnom sastojale od brojnih vijetnamskih juriša na utvrđenja. Pritom su obje strane imale velike gubitke. Francusko zapovjedništvo je zračnim putem dopremalo pojačanja, no zbog vijetnamskog granatiranja lokalnog uzletišta pojačanja su bila prisiljena na padobranski desant, zbog čega su francuski padobranci bili laka meta.

U odbrani utvrde Francuzima nije na ruku išlo loše vrijeme koje je onemogućavalo zračnu podršku , a monsunske su kiše punile rovove i bunkere vodom te dodatno otežavale odbranu.

Pariz je po svaku cijenu nastojao izdržati opsadu do početka Ženevske konvencije, čiji je početak bio zakazan za 8. 5, 1954., a čija je jedina tačka dnevnog reda bila politička budućnost Indokine.

Na drugoj strani je i Viet Minh do početka pregovora u Ženevi po svaku cijenu nastojao uspješno dovršiti opsadu, kako bi na taj način dobio snažan adut. Posljednji veliki napad Viet Minha na francuski garnizon, koji je počeo 1. maja, ugasio je sve nade Francuza u pozitivan ishod Indokineskog rata.

Nakon pedeset i sedam dana borbi, 7. maja1954. u ruke Vijetnamaca pao je zapovjedni objekt utvrde Dien Bien Phu, a u noći na 8. 5. prestale su borbe u utvrdi Isabelle, čime je opsada završila francuskim porazom.

Pročitajte još