Novi Dani
Svijet

Bitka za Bahmut skupo košta Wagnerovce. Prigožin krivicu za velike gubitke prebacuje na ruski vojni vrh

Prigožin pokazuje oznake ubijenih Wagnerovaca

Jevgenij Prigožin, ratoborni vođa ruske privatne Vagnerijanske vojske, uživa u svojoj ulozi protiv establišmenta, ali ima sve više znakova da ga je moskovski establišment sada stisnuo i da se bori da dođe do daha.

Prigožin se kladio da će njegovi plaćenici podići rusku zastavu u gradu Bahmutu na istoku Ukrajine. Međutim, uz priličnu cijenu za redove njegovih snaga, a vjerovatno i za vlastito bogatstvo, piše CNN.

Utrošio je mnogo novca na regrutaciju čak 40.000 zarobljenika i bacio ih u bitku, ali nakon mjeseci mučne bitke i nevjerovatnih gubitaka, sada se bori da popuni Wagnerove redove, sve vrijeme optužujući rusko Ministarstvo odbrane da pokušava ugušiti njegove snage.

Mnogi analitičari smatraju da su njegove sumnje osnovane – da ruski vojni establišment koristi Bakhmut kao “mlin za meso” da ga smanji ili potpuno eliminiše kao političku snagu.

Tokom vikenda, Prigožin je priznao da je bitka u Bahmutu bila “veoma teška i da se neprijatelj bori za svaki metar”. U drugoj video poruci Prigožin je rekao: “Treba nam vojska da zaštiti prilaze (Bahmutu). Ako uspiju, sve će biti u redu. Ako ne, onda će Wagner biti okružen unutar Bahmuta zajedno sa Ukrajincima.”

Okrivljavanje Prigožina takođe pomaže ministarstvu odbrane da odvrati pažnju od sopstvenih neuspeha, posebno oko Vuhledara na jugu, gde su snage regularne vojske pretrpele velike gubitke.

Prošle godine, Prigožinov imidž i veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom omogućile su mu da otključa ruske zatvore i promoviše Vagnera kao vitalnog dela ruske ratne mašinerije.

Oštre kritike

Istovremeno je pojačao oštre kritike Šojgua i generala zbog njihove nesposobnosti i korupcije. Napao je sprovođenje jesenje mobilizacije. Nekoliko dana nakon što su ukrajinske snage ponizile rusku vojsku u Harkovu prošlog septembra, Prigožin se pojavio u ruskom zatvoru kako bi snimio video o regrutaciji.

S vremena na vreme, Prigožinove kritike bile su još oštrije – rugao se Šojguovom zetu zbog boravka u Dubaiju tokom Nove godine. Bilo je i znakova da je sklopio savez sa ruskim ultranacionalistima koji su bili podjednako kritični prema vođenju ratne kampanje.

No, kao ministar odbrane više od decenije, Šojgu je lukav u zakulisnim igrama. Osmislio je promjene u visokoj komandi koje su lišile Prigožina njegovih saveznika i unaprijedio generale koje je Prigožin kritizirao. Mnogi analitičari su vjerovali da Šojgu stoji iza iznenadnog otkrića u februaru da Wagner završava regrutaciju u zatvoru. Sada šef Wagnera izgleda izolovano.

Bio je primoran da gurne svoje najbolje borce u bitku za Bahmut, što je navelo ISW da spekuliše da Ministarstvo odbrane koristi Wagnera “da podnese teret iscrpljujućeg, visokointenzivnog urbanog rata u Bahmutu i da sačuva ruske regularne snage”.

Napadi na establišment

Sve je veća gorčina u Prigožinovim objavama na društvenim mrežama. U ponedjeljak su ga pitali o ruskom komandantu s kojim je bio u Bahmutu. Opisao ga je kao “normalnog, snažnog Rusa”.


“Takvi ljudi treba da upravljaju ruskom vojskom – jednostavno, razumljivo, korektno, pošteno”, dodao je Prigožin. Umjesto toga, “neprofesionalni nitkovi i spletkaroši su zdrobili ove skromne momke i počeli ih ponižavati.” Bio je to još jedan napad usmjeren na establišment. Ali čini se da moskovska elita smatra da je Prigožin ranjen.

U ponedjeljak je komentator Aleksej Muhin, član istraživačkog centra Valdai Club povezanog s Kremljem, optužio Prigožina da ima političke ambicije, čak i da gleda na mjesto predsjednika, u objavi na Telegramu. To bi bila jeres u Putinovoj Rusiji.

Mukhin je takođe tvrdio da je Prigožin bio nekompetentan komandant koji je pokušao da zakamuflira svoje nedostatke okrivljujući vojsku i dodao: „Izložio je Vagnerove borce velikom riziku da budu opkoljeni u iščekivanju

Pročitajte još