Ambasadori zemalja Europske unije ove godine neće prisustvovati obilježavanju Nacionalnog dana Srbije u Orašcu.
Kako tvrdi izvor iz diplomatskih krugova Blica, razlog je najava prisustva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine te lidera SNSD-a Milorada Dodika.
Ovo će biti, kako ovaj izvor navodi, veliki izazov pred Srbijom:
“S jedne strane, morala bi da se odrekne zajedničkog obilježavanja važnih datuma sa RS, a s druge strane, prisustva evropskih predstavnika na toj manifestaciji”, tvrdi izvor Blica.
- Skupština RS usvojila zakon kojim preuzima nadležnot nad pravosuđem od BiH, na snagu stupa godinu dana
- PIC nakon vanrednog zasjedanja zbog odluka NSRS: Poduzećemo potrebne odgovore u koordinaciji sa visokim predstavnikom
Odluka Vlade Srbije znat će se nakon povratka premijerke te zemlje Ane Brnabić iz Pariza, kada je očekuje razgovor sa predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem.
U Srbiji se polaganjem vijenaca, svečanom državnom ceremonijom u Orašcu obilježava Dan državnosti.
Podsjetimo, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) su usvojili Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) RS, koji predviđa osnivanje entitetskog VSTS.
To praktično znači da Republika Srpska preuzima nadležnost nad pravosuđem od Bosne i Hercegovine na svojoj teritoriji, a predviđeno je da zakon na snagu stupi godinu dana nakon objavljivanja odnosno nakon izbora koji se održavaju ove godine.
Evropska komisija: Glasanje u NSRS predstavlja neprihvatljivo kršenje ustavno-pravnog poretka
Nakon što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Nacrt zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS, reagovala je i Evropska komisija.
U izjavi portparol Peter Stano ističe da “glasanje NSRS o ovom zakonu predstavlja neprihvatljivo kršenje ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine (BiH)”.
“Ukoliko zakon bude usvojen, to će ozbiljno uticati na prava građana Republike Srpske, produbljujući pravnu nesigurnost i nestabilnost u pravosudnom sistemu zemlje, te ozbiljno narušiti evropsku perspektivu BiH. EU poziva lidere BiH, posebno rukovodstvo Republike Srpske, da stanu u kraj eskalacijskim koracima i umjesto toga osiguraju nastavak ozbiljnog dijaloga unutar državnih institucija, kako bi se pozabavili svim pitanjima koja izazivaju zabrinutost. EU je spremna upotrijebiti sve instrumente dostupne u svom paketu alata kako bi pomogla BiH da prebrodi trenutnu krizu i osigura da se zemlja u potpunosti preusmjeri na reforme za svoj EU put kako je navedeno u Mišljenju 14 ključnih prioriteta”, navodi Stano.
U saopćenju se navodi kako će se o situaciji u BiH raspravljati na Vijeću za vanjske poslove EU.