Neki od evropskih saveznika Ukrajine sve su više skeptični da će vojska ove države moći napraviti odlučujući napredak ove godine jer su se ruske snage imale vremena ukopati uoči najavljene ofanzive, piše Bloomberg.
Navodi se kako ovo znači jaku promjenu raspoloženja zapadnjačkih zvaničnika u odnosu na kraj prošle godine kada je Kijev iznenadio saveznike – kao i Rusiju – sa nekoliko uspješnih kontraofanziva u kojima su ponovo preuzeli velike dijelove okupirane zemlje.
Curenje podataka
To je osnažilo nade kako bi ukrajinske snage mogle bilježiti dalje napretke ove godine što bi moglo preokrenuti tok rata u korist Kijeva. No, sada njegovi saveznici ublažuju svoja očekivanja i smatraju kako će jake borbe trajati i tokom 2024. godine, prenosi Bloomberg stavove evropskih zvaničnika koji sudjeluju u pružanju pomoći snagama Ukrajine.
Američki zvaničnici ponudili su svoje ublažene procjene toka situacije prije šest do osam sedmica, pokazuju povjerljivi dokumenti čije je curenje izazvalo ljutnju u Kijevu. Zabrinutost izražena u tim dokumentima ostaje čvrsto u stavovima nekih ukrajinskih saveznika, uprkos tome što je do tada Kijev dobio municiju NATO-a i naoružanje vrijedno milijarde dolara.
Iako se očekuje ukrajinski napad ka gradu Melitopolju na jugu, kako bi se prepolovile ruske snage, neki evropski zvaničnici su skeptični da se to može postići ove godine. Sada se smatra kako je realističniji cilj napredak od 30-ak kilometara kako bi se najjača ukrajinska artiljerija pozicionirala za udare na ruske linije opskrbe i tako stvorili uvjeti za dalji napredak 2024.
Velike žrtve
Bloomberg prenosi dalje stavove kako bi čak i manje ambiciozna ofanziva odnijela hiljade života i velike količine oružja i opreme zbog slojevite ruske odbrane sa minskim poljima, rovovima i betonskim antitenkovskim piramidama, što je sve pravljeno tokom zime.
Povjerljive američke procjene, većinom pisane u februaru i martu i još uvijek nepotvrđene, navode zabrinutost zbog ukrajinske slabosti u koje se ubrajaju i problemi okupljanja i obuke ljudstva potrebnog za tako složen napad. Navodi se i krizno nizak broj protivzračnih raketa za podršku takvim jedinicama.
Dodaje se kako se ukrajinska ofanziva očekuje sredinom maja i kako će je sačinjavati operacije iz više smjerova, uključujući i lažne napade, navodi nekoliko evropskih odbrambenih zvaničnika, piše Bloomberg.
IZVOR: AGENCIJE