X

Bosna i Hercegovina i Srbija nisu podržale rezoluciju UN-a o stanju ljudskih prava u Iranu

Treći odbor Ujedinjenih nacija, zadužen za socijalna, humanitarna i društvena pitanja, usvojio je prije par dana rezoluciju o stanju ljudskih prava u Iranu, a ono što je zanimljivo jeste glasanje predstavnika BiH.

Zbog situacije u Iranu i protesta koji se održavaju u ovoj državi već nekoliko sedmica, komitet Ujedinjenih nacija razmatrao je nacrt rezolucije pod nazivom “Stanje ljudskih prava u Islamskoj Republici Iran”.

Na početku rasprave, predstavnik Kanade je naglasio kako se protesti u Iranu održavaju uprkos žalosnim akcijama iranskih vlasti protiv demonstranata.

“Ubistvo Mahse Amini samo je jedan od slučajeva zločina nad ljudskim pravima u Iranu. Nasilna primjena zakona o hidžabu podriva ljudska prava žena i djevojčica”, rekao je predstavnik Kanade.

Kao što se i očekivalo, predstavnik Irana je odbacio tekst rezolucije.

“Oni koji tvrde da su zagovornici ljudskih prava u Iranu, imaju dugu evidenciju očitog licemjerja, dvostrukih standarda i instrumentalizacije ljudskih prava. Žene i djevojke u Iranu potpuno su svjesne svojih prava i načina interakcije s vlastima. Nema potrebe da se Zapad zalaže za njih”, poručio je predstavnik Irana.

Nakon rasprave u kojoj je učešće uzelo niz zapadnih zemalja, ali i onih poput Rusije, Kube, Sirije, Kine i Pakistana, pristupilo se glasanju, a rezolucija je usvojena s 80 glasova za, 28 protiv i 68 suzdržanih.

“Skupština poziva Iran da eliminira sve oblike diskriminacije na osnovu mišljenja, vjere ili uvjerenja i pokrene sveobuhvatan proces odgovornosti, ponavljajući važnost nezavisnih istraga kao odgovor na sve navode o kršenju ljudskih prava. Snažno apelujemo na Iran da prekine upotrebu prekomjerne sile protiv mirnih demonstranata, uključujući žene i djecu”, poručili su u rezoluciji članice UN-a.

Na glasanju je BiH bila suzdržana dok Srbiaj nije glasala.

Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) saopštila je da je Srbija odbila da se izjasni o osudi “brutalnih zločina režima” u Iranu prema mirnim demonstrantima i pitala državni vrh zašto je to uradila.

Lider LSV Bojan Kostreš je u saopštenju naveo da je „u brutalnostima i prebijanjima“ od početka mirnih protesta u Iranu do sada ubijeno 58 dece i desetine devojaka i žena.

„Pitamo vladajuću koaliciju u Srbiji koju vrstu međunarodnih obaveza naša zemlja ima prema režimu u Iranu kada tako olako rušimo svoj ugled stajući iza čudovišnih zločina i brutalnosti“, naveo je on.

Ocenio je i da Srbija „nije ništa dužna“ Iranu i da je, kako je naveo, „nečasno ponašanje predstavnika Srbije u UN… rezultat obaveza koje je naprednjačka vlast preuzela prema Putinovom režimu“

„Znajući da se ruska agresija na Ukrajinu trenutno temelji na iranskom oružju, i da je Rusija veliki dužnik Irana, sumnjamo da je sramno uzdržavanje Srbije od osude zločina prema ženama u Iranu, rezultat obaveza koje vlast u Srbiji ima prema Putinovoj Rusiji“, dodao je Kostreš.

Ocenio je i da se time Srbija „za još jedan korak“ udaljila od jedinstvene spoljne polike EU.

Categories: BIH Srbija