X

Budući predsjednik Finske zarobio je budućeg predsjednika Jugoslavije? Ruski istoričar iznio zanimljiv detalj iz Titove biografije

Kako je zarobljen u Prvom svjetskom ratu i što je radio u ruskom zarobljeništvu? Što se zna o njegovom boravku u SSSR-u, radu u Kominterni i konfliktu sa Staljinom?

Na ova pitanja za Russia Beyond odgovara dr. Nikita Bondarev, istoričar, politolog, docent Ruskog državnog humanističkog sveučilišta, autor knjige “Zagonetka Tita. Moskovske godine Josipa Broza “.

Opšte je poznata činjenica da je Tito u prvi dodir sa komunizmom došao nakon što je kao Austro Ugarski vojnik zarobljen na istočnom frontu.

Tito je i sam volio pričati o tome kako su ga, zarobili Čerkezi iz “divlje divizije”. Titov biograf Vladimir Dedijer u Brozovoj biografiji opisuje kako je strašni Čerkez s kopljem skočio ravno u rov u kojem je sjedio Tito.

Ruski istoričar ipak nije poklonio vjeru ovoj teoriji tvrdeći da je nakon proučavanja dokumenata iz arhiva utvrđeno je da na teritoriji gdje je zarobljen Tito u blizini Bukovine čak ni u blizini nije bilo nikakvih Čerkeza, već da su Tita zarobile jedinice kojima je zapovijedao Carl Gustav Emil Mannerheim. Budući predsjednik Finske zarobio je budućeg predsjednika Jugoslavije. Pravi istorijski kuriozitet navodi ovaj istoričari!

Broz je ipak u svom dnevniku svoje zarobljavanje opisao na drugačiji način: “… ali odjednom je desni bok popustio i kroz procjep se izlila konjica Čerkeza iz azijske Rusije. Prije nego što smo to shvatili, grmjeli su našim položajima, skačući sa svojih konja i bacajući se u naše rovove spuštenih koplja. Jedan od njih zabio mi je svoje koplje u leđa tik ispod lijeve ruke. Pao sam u nesvijest. Tada su, kako sam saznao, Čerkezi počeli da kolju ranjenike, čak su ih rezali noževima. Srećom, rusko pješaštvo stiglo je do položaja i stalo na kraj toj orgiji “.

Nakon zarobljavanja Tito je odveden u u logor odakle je po vlastitoj tvrdnji pobjegao nakon izbijanja Februarske revolucije. Tito je kasnije došao u kontakt sa Boljševicima a tvrdio je da su on i drugi hrvatski ratni zarobljenici bili uzbuđeni perspektivom revolucije i radovali se svrgavanju carstva .

Ponovo je uhapšen od strane trupa odanih Kerenskom dok je preko Finske pokušao pobjeći a otkrilo se da je ratni zarobljenik. Tokom prebacivanja zarobljenika vozom u Omsku su ih zaustavili Boljševici kojima se nakon toga i priključio.

Poznato je da je Tito živio u Omsku gdje se vjenčao sa svojom prvom suprugom Pelagijom. Tu je došao i u prvi dodir sa komunizmom. On i Pelagija kasnije su se vratili u Jugoslaviju i nastavili život u Velikom Trojstvu.

Tito,Pelagija i Žarko Borz
Categories: Sa ove distance
novi_dani: