Najstarija ćerka uzbekistanskog predsednika Šavkata Mirzijojeva postala je jedna od najvidljivijih javnih ličnosti u toj autoritarnoj centralnoazijskoj zemlji, gde predsednik uživa ogromnu moć, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Saida Mirzijojeva (36) je često viđena kako prisustvuje zvaničnim sastancima, drži govore i posećuje strane zemlje ili uzbekistanske provincije na poslovnim putovanjima. Majka troje dece takođe se često pridružuje ostatku klana Mirzijojev na dobrotvornim i kulturnim događajima.
Brz uspon javnog profila Mirzijojeve doveo je do neizbežnih poređenja s prethodnom prvom ćerkom zemlje – Gulnarom Karimovom, nekada poznatom i uticajnom ćerkom prvog predsednika Uzbekistana Islama Karimova – koja je završila u zatvoru i provela godine u kućnom pritvoru pošto je pala u nemilost.
Za razliku od Karimove, koja je kontrolisala dugačak spisak unosnih poslova, Mirzijojeva nije direktno uključena u biznis.
Njen suprug Oibek Tursunov, međutim, povezan je s nekoliko bankarskih i investicionih poslova, koje je navodno obezbedio pošto je Mirzijojev došao na vlast 2016. godine. Tursunov takođe radi u predsedničkoj administraciji svog tasta.
Mirzijojeva je zamenica šefa Agencije za informacije i masovne komunikacije, čime je automatski zamenica predsedničkog savetnika.
Ta državna agencija, koju je osnovao Mirizijoev početkom 2019. godine, praktično kontroliše medije, pres službe i odnose s javnošću u Uzbekistanu.
U pažljivo oblikovanom javnom imidžu, Mirzijojeva se predstavlja kao zaštitnica novinara i strastvena pobornica ženskih prava.
U Uzbekistanu, gde se ne toleriše kritika prve porodice a sloboda govora je ograničena, državni mediji opsežno izveštavaju o radu Mirzijojeve, bez negativnih komentara.
Nacionalna informativna agencija Uzbekistana pridružila se njenoj promociji kada je 35. rođendan Mirzijojeve 4. novembra 2019. godine, navela kao najvažniji događaj dana.
Mirzijojeva takođe na društvenim mrežama nudi uvid u svoj porodični život, deleći fotografije svog supruga i dece, uključujući petomesečnog sina Šavkata, koji je dobio ime po predsedniku.
Pripreme kao za predsednika
Prema nekoliko lokalnih novinara iz Karšija, taj grad na jugu Uzbekistana nedavno je dočekao prvu ćerku s detaljnim pripremama “prikladnim za šefa države”.
Opsežne pripreme počele su nedelju dana pre posete Mirzijojeve 27. januara u okviru njenog dobrotvornog projekta Oči srca, koji pomaže slepoj i slabovidoj deci.
Novinarski centar, gde je Mirzijojeva trebalo da prisustvuje jednom događaju, iznenada je renoviran, rekli su novinari za RSE, uz uslov da im se ne objavljuju imena.
Na fotografijama do kojih je došao RSE vidi se kako nekoliko radnika postavlja nove police na zidove sale za sastanke. Na drugoj se vidi kako tri žene stavljaju knjige na nove police.
Novinari su rekli da je živopisno cveće bilo posađeno u dvorištu uprkos ledenom vremenu usred zime.
Lokalni izveštači pozvani na događaj dobili su nalog da urade testove na COVID-19, dodali su oni.
Po završetku radova na uređenju, službe bezbednosti su zatvorile zgradu do sastanka 27. januara. Novinar iz Karšija rekao je da su tako visoki nivo ulepšavanja obično rezervisani samo za predsedničke posete.
‘Skandal’
Nisu samo poslovna putovanja Mirzijojeve izazvala podozrenje u Uzbekistanu.
U oktobru 2019. godine na internetu je postavljen video snimak koji prikazuje Mirzijojevu, njenu mlađu sestru Šahnozu i njihove muževe na raskošnom “banketu”, kako je objavljeno, organizovanom posle koncerta ruske pevačice Poline Gagarine u Taškentu.
Video prikazuje sestre kako pevaju zajedno s ostalim gostima na večeri.
Informativni portali i korisnici društvenih medija brzo su povukli paralele između “životnog stila” ćerki Mirzijojeva i ćerki Karimova, Gulnare i Lole, koje su navodno bile poznate po odlascima na žurke i u noćne klubove u Taškentu.
Jedan mediji je poslednji video snimak opisao kao “skandal” porodice Mirzijojev, dok je drugi postavio pitanje da li se “istorija ponavlja” u Uzbekistanu.
Šahnoza Mirzijojeva je šefica odeljenja u Ministarstvu predškolskog obrazovanja. Njen suprug Otabek Umarov, zamenik je šefa predsednikove bezbednosne službe, pored toga što je na čelu dve nacionalne sportske federacije.
Mada na “banketu” ništa ne deluje neobično, nekoliko korisnika društvenih medija tvrdilo je da to nije prihvatljivo običnim Uzbekistancima, od kojih mnogi žive u siromaštvu.
Prosečna mesečna zarada u glavnom gradu Uzbekistana Taškentu iznosi oko 220 evra mesečno. Plate su znatno niže u manjim gradovima i ruralnim područjima.
Korupcija je široko rasprostranjena, dok je teško doći do posla, zbog čega su milioni Uzbekistanaca otišli da rade u Rusiju, Kazahstan, Južnu Koreju, Tursku i evropske zemlje.
Bivša prva ćerka Gulnara Karimova (48) stavljena je u kućni pritvor 2014. godine, dok je njen otac još bio predsednik. U decembru 2017. osuđena je na 10 godina zatvora, ali je to kasnije preinačeno u kućni pritvor i skraćeno na pet godina. Prebačena je u zatvor 2019. godine.
U martu 2020. godine Karimova je dobila dodatnu kaznu od 13 godina i četiri meseca zatvora pošto je proglašena krivom za iznudu, pranje novca i druga krivična dela.
Mlađa ćerka Karimova, Lola Karimova-Tiljajeva, trenutno živi izvan Uzbekistana, navodno u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama. Neka od velikih preduzeća koje kontroliše njen suprug Timur Tiljajev i njegova porodica, zaplenjena su u Uzbekistanu posle smrti Karimova 2016. godine.