X

Christian Schmidt nametnuo odluku koja je omogućila finansiranje izbora u BiH, ambasada SAD-a pozdravila odluku

Visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuo je danas odluku o finansiranju Općih izbora 2022. godine u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevu se danas održava i dvodnevna sjednica PIC-a na kojoj se Schmidt očigledno konsultovao sa članicama o ovom problemu te odlučio da iskoristi Bonske ovlasti.

Obraćajući se medijima Schmidt je kazao da je donio odluku da se CIK-u prebaci 12,5 miliona KM. Odluka stupa od trenutka objave na službenoj stranici OHR-a.

Podsjetimo, rok za izdvajanje novca za finansiranje izbora prošao je 19. maja, a HDZ je nastavio sa političkim igrama koje bi u konačnici trebale dovesti i do neprovođenja ili barem do prolongiranja izbora.

Od isteka roka do danas, Centralna izborna komisija je apelovala na Vijeće ministara BiH da izdvoji 12,5 miliona KM iz akumuliranih sredstava u budžetu. To je ministar finansija Vjekoslav Bevanda odbio više puta i tako u pitanje doveo izborni proces.

Jučer su ministri konačno održali sjednicu Vijeća na kojoj je osiguran dio novca za izbore kroz pozajmicu od Regulatorne agencije za komunikacije. Međutim, s obzirom na to da je naznačeno samo 9,7 miliona, to CIK-u nije dovoljno za pripremu i održavanje izbora.

Zbog toga je i visoki predstavnik u BiH odlučio da djeluje.

Schmidt: Donio sam odluku koja rješava finansiranje svih narednih izbora

“Primio sam k znanju odluku koju je sa zakašnjenjem jučer donijelo Vijeće ministara, a koja se čini korak u pravom smjeru. Gledajući odluku vidio sam da je dobra, ali da nije dovoljno dobra. Nakon što sam prikupio detaljne informacije na zajedničkom sastanku s Ministarstvom finansija i CIK-om, sasvim mi je jasno da planirana sredstva nisu dovoljna”, rekao je Schmidt.

S obzirom na to, on navodi da je potrebno hitno osigurati sav novac, odnosno svih 12,5 miliona KM.

“Ovom odlukom nalažem sljedeće. CIKBiH dobit će iznos od 12,5 miliona KM koji je inicijalno određen za izbore kao posebna alokacija, ali to ne isključuje dalja izdvajanja koja bi mogla biti potrebna za organizovanje izbora. Moje odluke pravosnažno mijenjaju odluku Vijeća ministara i dodjeljuju cijeli iznos CIK-u, a osiguravaju se i trajna sistemska rješenja za automatsko i kontinuirano finansiranje izbora”, naveo je on.

Današnja odluka Schmidta je važna i zbog toga što je naložio i izmjene Zakona o finansiranju institucija BiH zbog čega finansiranje izbora više ne može biti upitno niti će neka stranka to moći blokirati neusvajanjem budžeta.

Navodi da odluke o izdvajanju novca za izbore 2022. i o rješavanju problema finansiranja ubuduće, stupaju na snagu čim budu objavljene na web stranici OHR-a.

“Nisam zadovoljan što sam morao donijeti ovu odluku. Moram reći da ovo nije dobro jer pokazuje da odgovorni nisu bili u stanju organizovati nešto što je samo po sebi proceduralna stvar”, rekao je Schmidt.

Zatim je naglasio da “svako ko misli da može igrati političke igre sa osnovama demokratije mora odgovarati“.

“Međunarodna zajednica će to pomno pratiti. BiH se nalazi na ključnoj tački historije u kojoj je u prilici da priđe bliže EU, ali bi za to prvo trebalo da bude u stanju sama organizovati svoje izbore”, zaključak je Christiana Schmidta.

Američka ambasada: Nastavit ćemo koristiti alate da zaštitimo institucije BiH

Ambasada SAD-a oglasila se odmah nakon odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta o nametanju odluke o finansiranju izbora, pozdravljajući takav potez.

Poručili su da je takav potez u funkciji zaštite demokratije u Bosni i Hercegovini.

Naznačili su i kako podržavaju odluku o osiguravanju sredstava za sve buduće izbore.

“Također pozdravljamo amandmane Visokog predstavnika na Zakon o finansiranju institucija BiH i Izbornog zakona BiH, koji će pomoći da se osigura da finansiranje izbora neće više biti taocem zlonamjernih političkih aktera”, poručili su iz Ambasade SAD-a.

alosnim su označili to da su neodgovorni lideri odlučili da da ne poštuju fundamentalna prava bosanskohercegovačkih građana u ovoj demokratiji kroz korištenje izbornog procesa za političko cjenkanje.

“Periodični, slobodni i pošteni izbori garancija su Dejtona i temeljno pravo garantovano u Ustavu BiH. Međunarodna zajednica će nastaviti koristiti alate koji su joj na raspolaganju kako bi zaštitila integritet i funkcionalnost i Dejtonskih i BiH institucija”, jasno su poručili iz SAD-a.

Zaključili kako će političari koji prijete integritetu i funkcionalnosti institucija biti odgovorni za to.

Categories: BIH
Tags: istaknuto