Foto:CC
Nakon što su dostigle najviši nivo od 2009. iznad 130 dolara po barelu, cijene nafte su se naglo povukle u posljednja dva mjeseca, dok se i Brent i WTI nafta trenutno trguju ispod 100 dolara po barelu, a Bajdenova administracija planira mnogo veći pad.
Predsjednik SAD-a pohvalio se padom cijena nafte na svom twitter nalogu.
Putin još uvijek vodi svoj rat u Ukrajini, vršeći pritisak na globalnu opskrbu naftom, a obitelji to mogu osjetiti. No, pojačali smo puštanje milijun barela nafte dnevno iz naših rezervi i okupili naše globalne partnere da puste iz svojih. Sada su cijene u rekordnom padu, napisao je.
Putin is still waging his war in Ukraine, putting pressure on global oil supply, and families can feel it.
— President Biden (@POTUS) August 4, 2022
But we stepped up to release one million barrels of oil a day from our Reserve, and rallied our global partners to release from theirs. Now, prices are on a record decline.
U intervjuu za Bloomberg , Amos Hochstein, viši savjetnik Bijele kuće za globalnu energetsku sigurnost, rekao je da cijene plina i nafte moraju biti još niže, dok američki proizvođači i OPEC+ moraju povećati proizvodnju.
CIjene nafte tako su prvi put pale na niži nivo nego na početku rata u Ukrajini. Po podacima Oilprice.com WTI je 23.februara koštao 92 dolara a sada košta 90,61.
Od 13:02 popodne EST, nafta Brent je bila u padu od 3,32% tog dana na 97,20 dolara, dok je WTI pao 3,58% na 91,04 dolara kao odgovor na blagi porast proizvodnje koji je najavio OPEC+ i iznenađujuće povećanje zaliha sirove nafte u SAD -u koje je prijavio API .
Hochstein napominje da je ovo 50. dan da su cijene benzina pale u Sjedinjenim Državama, što je omogućilo da prosječne nacionalne cijene benzina padnu sa istorijskih maksimuma iznad 5 dolara po galonu na trenutno 4,16 dolara.
Ekspert za energetiku kaže da je izvanredno što se putanja cijene nafte toliko preokrenula usred rata i oskudnih zaliha sirove nafte, ali također kaže da će Bidenova administracija nastaviti pokušavati da cijene nafte još niže.
Također u novom zaokretu, predsjednički savjetnik za energetiku kaže da bi američke energetske kompanije trebale ulagati natrag kako bi povećale proizvodnju ovdje u Sjedinjenim Državama nakon što ostvare rekordnu dobit.
Američki energetski sektor uživa u jednom od svojih najbogatijih perioda sa visokim cijenama nafte i gasa koje pomažu sektoru da ostvari trocifreni rast zarade tokom drugog kvartala tekuće godine. Ranije se Bajdenova administracija oštro protivila rastu proizvodnje domaćih kompanija, a Bajden je slavno poništio dozvolu za projekat naftovoda Keystone XL odmah nakon što se popeo u Ovalni ured.
Međutim, ruski rat u Ukrajini, godine nedovoljnog ulaganja i velika potražnja doveli su do neuobičajeno zategnutih energetskih tržišta što je dovelo do nevjerojatno visokih cijena sirove nafte i goriva. Ovo je primoralo Bajdenovu administraciju da napravi zaokret za 180 stepeni u svojoj energetskoj politici, došavši čak do toga da preklinje OPEC da poveća proizvodnju, a isto tako napravi istorijsku oslobađanje od 180 miliona barela nafte iz američkih strateških rezervi nafte.
Oilprice.com