X

Cijene ruske nafte probile gornju granicu od 60 dolara, Indija i Kina počele plaćati više

Foto: Novi DANI

 Indija i Kina su do sada u aprilu kupile veliku većinu ruske nafte po cijenama iznad zapadne granice od 60 dolara po barelu, pokazuju kalkulacije Reutersa.

To znači da Kremlj uživa veće prihode uprkos pokušajima Zapada da obuzda sredstva za ruske vojne operacije u Ukrajini.

Izvor G7 rekao je Reutersu u ponedjeljak da će zapadna gornja granica cijena za sada ostati nepromijenjena, uprkos pritiscima nekih zemalja Evropske unije, poput Poljske, da smanje gornju granicu kako bi se povećao pritisak na Moskvu.

Zagovornici ograničenja kažu da to smanjuje prihode za Rusiju, a istovremeno omogućava protok nafte, ali njeni protivnici kažu da je previše meka da bi natjerala Rusiju da odustane od svojih aktivnosti u Ukrajini.

Najnoviji podaci kompanije Refinitiv Eikon sugeriraju da ruski naftni tereti nafte Urals koji su utovareni u prvoj polovini aprila uglavnom idu u indijske i kineske luke.

Indija je kupila više od 70% morskih zaliha ovog tipa do sada u aprilu, a Kina oko 20%, pokazuju izračuni Reutersa.

U međuvremenu, niže vozarine i manji popusti za Ural u odnosu na globalna mjerila gurnuli su dnevnu cijenu razreda natrag iznad gornje granice.

I dok se cijene nafte na svjetskom tržištu kreću preko 80 dolara po barelu ruska nafta mjesecima se prodavala ispod 50 što je uticalo i na veliko smanjenje ruskih prihoda ali i pad rublje.

Po svemu sudeć saveznici Rusije koji su koristili ovu situaciju i kupovali rusku naftu uz velike popuste sada su počeli plaćati više tako da je cijena ruske nafte Urals probila gornju granicu od 60 dolara i trenutno se prodaje po 63 dolara.

Indija i Kina nisu pristale da se pridržavaju gornje granice cijena, ali se Zapad nadao da bi prijetnja sankcijama mogla odvratiti trgovce da pomognu tim zemljama da kupuju naftu iznad gornje granice.

Zvaničnik koalicije za ograničenje cijena G7 rekao je da sistem radi.

 „Shvatamo da će kako se tržišta razvijaju doći do fluktuacija popusta koje Rusija dobija u odnosu na globalne tržišne cijene“, rekao je zvaničnik pod uvjetom da ostane anoniman.

 “Ali cijene koje Rusija dobija za svoju naftu ostaju znatno ispod onih koje zarađuju drugi proizvođači, što odražava efekte globalnog režima sankcija.”

Categories: Ekonomija Svijet

View Comments (1)