X

CNN: Moć Putinove autokratije se raspada, puno toga sada može poći po zlu

Ovo što se ne događa u Putinovoj Rusiji, posebno ne javno. Tako počinje današnja analiza CNN-a nakon što se vagnerovci približavaju Moskvi.

Ruski predsjednik Vladimir Putin suočava se s najozbiljnijom prijetnjom gubitka moći u 23 godine njegova upravljanja ovom nuklearnom silom.

Putinova potpuna kontrola raspada se

Zapanjujuće je vidjeti kako se njegova potpuna kontrola koju je održavao sve ovo vrijeme – adut njegove autokracije – raspada preko noći.

Bilo je to i neizbježno i nemoguće. Ipak, sada se peta najveća vojska na svijetu suočava s vikendom u kojem je okretanje oružja protiv svojih kolega vojnika jedino što može spasiti moskovsku elitu od sloma.

Toliko smo navikli smatrati Putina majstorom taktike, ali ono što danas vidimo – kada je Putin prisiljen priznati da je Rostov na Donu, glavno vojno središte, izvan njegove kontrole – dovodi u pitanje svaku ideju da je Kremlj upravljao ovime.

Međutim, vjerojatno je da su Wagnerove jedinice već neko vrijeme planirale nešto takvo. Opravdanje za ovaj ustanak – zračni napad na Wagnerov kamp u šumi, koji rusko Ministarstvo obrane negira – pojavilo se nekoliko sati nakon Prigožinove izvanredne analize uzroka rata.

Teško je spontano krenuti na Rostov

Wagnerove snage su se vrlo brzo okupile i brzo krenule na Rostov. Teško je to učiniti spontano u jednom danu.

Možda je Prigožin sanjao da bi mogao potaknuti Putina na promjene u vodstvu Ministarstva obrane, koje je šef Wagnera javno kritizirao nekoliko mjeseci. No, Putinov govor u subotu ujutro prekrižio je tu perspektivu. Sada je to egzistencijalni izbor za rusku elitu.

To je trenutak jasnoće i za rusku vojsku. Prije nekoliko godina, Prigožinova blaga kritika dovela bi do toga da ga elitne specijalne snage u balaklavama otpraćuju, ali on sada slobodno šeta zemljom namjeravajući krenuti prema Moskvi.

Gdje su specijalne snage FSB-a? Obeshrabreni ratom ili nespremni boriti se protiv svojih naoružanih i iskusnih kolega iz Wagnera?

Ovo nije prvi put da smo ovog proljeća vidjeli da Moskva izgleda slabo. Napad dronova na Kremlj u svibnju natjerao je elitu oko Putina da se zapita zašto je obrana glavnog grada tako slaba. Nekoliko dana kasnije, luksuzne kuće bile su meta još više ukrajinskih dronova. Među ruskim bogatašima, događaji u petak uklonit će svako pitanje trebaju li sumnjati da Putin drži vlast.

Ukrajina će vjerojatno slaviti katastrofalno vrijeme početka ove pobune u ruskim redovima. To će vjerojatno promijeniti tijek rata u korist Kijeva.

Prigožin možda neće pobijediti, a temelji kontrole Kremlja možda se neće srušiti, ali…

Kako se odigrava ova rijetka jakobinska drama o slabosti Rusa, neće nužno uslijediti poboljšanja. Prigožin možda neće pobijediti, a temelji kontrole Kremlja možda se neće srušiti. Ali oslabljeni Putin može napraviti iracionalne stvari kako bi dokazao svoju snagu.

Možda će se pokazati nesposobnim prihvatiti logiku poraza u narednim mjesecima na prvoj crti bojišnice u Ukrajini. Možda nije svjestan nezadovoljstva vlastite vojske i nema odgovarajuću kontrolu nad njihovim postupcima. Položaj Rusije kao odgovorne nuklearne sile ovisi o stabilnosti na samom vrhu.

Puno više toga sada može poći po zlu. Ali nemoguće je zamisliti da će Putinov režim ikada vratiti onakvu moć kao što je imao. I neizbježno je da su pred nama daljnji preokreti i promjene, zaključuje Nick Path Walsh, CNN-ov analitičar.

Categories: Svijet