Novi Dani
Sa ove distance

Dan pobjede nad fašizmom:

Dan

Na današnji dan 9. maja 1945. godine, Njemačka je potpisala bezuslovnu kapitulaciju u Drugom svjetskom ratu.

Zbog toga se ovaj dan obilježava kao Dan pobjede nad fašizmoma danas će širom Europe biti niz manifestacija gdje će se odati počast žrtvama fašizma i palim borcima u Drugom svjetskom ratu.

Iako je rat zvanično završen tek nekoliko mjeseci kasnije, kapitulacijom carskog Japana, u svim zemljama Evrope 9. maj se obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom.

U povodu 9. maja, Međunarodnog dana pobjede nad fašizmom, predstavnici Udrženja boraca narodnooslobodilačkog antifašističkog rata u mnogim gradovima širom bivše Jugoslavije polaganjem cvijeća na spomen-obilježjima te prigodnim manifestacijama obilježit će Dan pobjede nad fašizmom.

Deveti maj s razlogom predstavlja prekretnicu u evropskoj povijesti, on nas podsjeća na izgubljene živote, na žrtve fašizma. Sve to je trebalo da bude opomena svijetu, da zlo koje je čovječanstvo gledalo godinama, da se nikome više nikada ne ponovi.

Nažalost to je lekcija koju svijet još nije naučio. Ultradesničarski i neofašistički populisti koristeći ksenofobiju, antisemitizam, homofobiju i sl. i dalje osvajaju podršku birača na demokratskim izborima širom svijeta a zatim u kratkom roku riše temelje demokratije i mogućnost da se više ikad izađe na izbore.

Dan pobjede nad fašizmom svake godine se obilježava 9. maja, s obzirom da označava prijelomni trenutak u kojem je i definisan budući izgled Evrope, ovaj dan se ujedno obilježava i kao Dan Evrope.

Nakon razaranja u Drugom svjetskom ratu krenulo se u obnavljanje Evrope. Posebnu važnost ima i Dan Evrope kao dan koji je označio prekretnicu u odnosima europskih zemalja i otvorio put stvaranju zajednice država. Vijeće Evropske unije u Milanu 1985. godine donijelo je odluku kojom se 9. maj svake godine obilježava kao Dan Evrope.

Dan Evrope obilježava se kao dan sjećanja na deklaraciju francuskoga ministra vanjskih poslova Roberta Schumana, jednog od pokretača europske integracije, iz 1950. godine, koja se smatra prvim službenim korakom u nastanku EU s idejom o novom obliku političke suradnje u Evropi koja bi rat između europskih nacija učinila nezamislivim i nemogućim.

Pročitajte još