Građani su se 8. jula okupili u Beogradu na desetom protestu “Srbija protiv nasilja”.
Nakon obraćanja ispred Skupštine Srbije, učesnici su u protestnoj šetnji stigli do Policijske uprave Beograda, kako bi pružili podršku inspektorima poput Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića, koji su otkrili plantažu marihuane na imanju “Jovanjica”.
Tamo su na zidovima zgrade projektovali izjave ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, čija smena je jedan od zahteva protesta.
Učesnici protesta su uzvikivali “Ostavke”, “Vučiću, odlazi” i “Mi smo svetlo, oni su tama”.
Na putu do Policijske uprave Beograda, učesnici protesta su se na kratko zaustavili kod zgrade ispred državne Radio-Televizije Srbije (RTS), odakle su pozvali na smenu rukovodstva javnog medijskog servisa.
Da ne licitiram brojevima, nije da nas nema#Srbijaprotivnasilja pic.twitter.com/NkPUWS9zPu
— Milan MMKM (@Milanjedan) July 8, 2023
Protesti “Srbija protiv nasilja” se, na poziv dela opozicionih stranaka, organizuju u više gradova Srbije dva meseca.
Povod masovnim okupljanjima je reakcija građana i dela opozicije na odgovor države nakon dva masovna ubistva koja su se dogodila početkom maja, a u kojima je stradalo 19 ljudi.
Poruke sa bine: ‘Rešenje u istrajnosti, hraborsti i odlučnosti’
Na početku skupa ispred Skupštine Srbije obratio se radijski voditelj Smiljan Banjac.
“Pre tačno dva meseca 8. maja delili smo tugu, bol i suze i pitali se šta svako od nas i šta kao društvo možemo da uradimo da sprečimo buduće tragedije. Danas znamo da je rešenje u istrajnosti, hrabrosti i odlučnosti”, rekao je Banjac.
On je naveo da je “ponižavajuće što građani moraju da stanu u zaštitu policajaca”.
Učesnicima se sa bine ispred Skupštine Srbije obratila i studentkinja Anđela Rakočević.
“Razumem ako ste u strahu i razumem ako čekate da neko drugi progovori. Ali, nema ko drugi da progovori”, rekla je Rakočević.
Šetnja, protest "Srbija protiv nasilja" pic.twitter.com/ICoGCrD8ZG
— TV N1 Beograd (@n1srbija) July 8, 2023
Ona je istakla da “mladi nikada više neće prihvatiti narativ da ćute”.
“Došlo je vreme da se stavi tačka na to”, rekla je studentkinja Anđela Rakočević.
Jedna od učesnica protesta Marina Stepanovski, studentkinja Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu u razgovoru sa reporterom Radija Slobodna Evropa (RSE) navela je svoj motiv za učešće na protestu:
“Volela bih da mladi imaju perspektivu Srbiji. Stariji nam sve više govore da samo treba da se ide odavde. Na protestu sam da bismo upravo to promenili”, rekla je Stepanovski.
Osamdesetšestogodišnji arhitekta iz Beograda Aleksandar Ocokoljić, takođe učesnik protesta, rekao je za RSE da “veruje da mladi u ovoj državi mogu da imaju budućnost”.
“Ovde sam zbog potpunog sunovrata morala i sloma društva u ovoj državi, voleo bih da se to promeni tu sam zato što verujem da je to moguće ali radi se o procesu koji nije moguće izvesti za jedan dan”, rekao je Ocokoljić.
Protestna šetnja u Kragujevcu
Kragujevčani su se 8. jula okupili na Đačkom trgu odakle su krenuli u protestnu šetnju centralnim ulicama grada.
Okupljenima su se obratili ekološki aktivista Miloš Srejović i inženjer elektrotehnike Miloš Marinković.
Srejović je rekao da se nasilje u Srbiji “manifestuje svuda, od skupštinske govornice, preko ulice pa do škole i da to zlo mora da se zaustavi”.
Slušaj Gašiću!
— Nebojša Zelenović (@n_zelenovic) July 8, 2023
O tebi se radi.#SrbijaProtivNasilja pic.twitter.com/so08aLiucB
Marinković je poručio da je vlast “pokazala na šta je sve spremna u nameri da odbrani svoje pozicije, ali da i građani treba da razmisle na šta su spremni u odbrani sebe, svoje porodice, svog grada i svoje države”.
Učesnici protesta su blokirali jednu od najprometnijih raskrsnica u naselju Bubanj i, kako je najavljeno, blokada će trajati do 20 časova.
U petak 7. jula okupljanja, koja se organizuju jednom nedeljno, već su održana u više gradova Srbije, među kojima su Niš, Jagodina, Zrenjanin, Gornji Milanovac, Šabac, Vranje i Čačak.
U Novom Sadu, grupa građana je u petak na dva sata blokirala Varadinski most.
Taj most je glavna saobraćajnica ka Petrovaradinskoj tvrđavi, gde se od 6. do 9. jula, održava muzički festival Egzit (Exit).
Protest je 7. jula održan i u Zaječaru gde je par storina građana prošetalo centralnim gradskim ulicama u znak, kako je istaknuto, nezadovoljstva stanjem na lokalu i u državi.
Prvi protesti “Srbija protiv nasilja” su organizovani 8. maja u Beogradu, Novom Sadu i još nekoliko gradova dva masovna ubistva koja su se dogodila 3. i 4. maja.
Devetoro dece i radnik obezbeđenja ubijeni su 3. maja u oružanom napadu 13-godišnjeg učenika u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”. Dan kasnije je u odvojenom incidentu napadač ubio osam i ranio 14 osoba u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca.
21:07h
— IR (@IcaBelgrade) July 8, 2023
Podrška Milenkoviću, Mitiću i katarini 💙#SrbijaProtivNasilja pic.twitter.com/rpeOAqXz8S
Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje.
Organizatori protesta traže smenu ministra unutrašnjih poslova, Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Na zahtev više od 60 poslanika opozicije, o smeni ministra Gašića raspravljala je Skupština Srbije skoro mesec dana, ali je vladajuća većina odbila da izglasa nepoverenje.
Organizatori protesta zahtevaju i ukidanje nacionalne frekvencije dvema privatnim televizijama – Pink i Hepi (Happy) jer tvrde da promovišu mržnju i nasilje.
Među zahtevima je i smena Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i gašenje štampanih medija i tabloida iz istih razloga.
Vlast je optužila opoziciju da protestima “politizuje tragediju”.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je ranije da organizatori “zaslužuju samo prezir”, ali je pozvao na dijalog i najavio mogućnost prevremenih parlamentarnih izbora.