X

Dodikov kum ruši sporni objekat! Stanivuković: Banjaluka ih je natjerala da urade ono što je do juče bilo nezamislivo

Foto:Buka.com

U petak (26. novembra) u Banjaluci je počelo uklanjanje ugostiteljskog objekta “Kajak terase” u Banjaluci, u vlasništvu porodice biznismena Mile Radišića.

Radišić je inače kum člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD)Milorada Dodika.

Dijelove luksuznog objekta na obali rijeke Vrbas, uklanjaju radnici uz prisustvo komunalne policije, samo dan nakon što je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio da će “termin rušenja nelegalno izgrađenog Kajaka biti u subotu, 27. novembra u 15 časova”.

Stanivuković: Banjaluka ih je natjerala da urade ono što je bilo nezamislivo

Povodom rušenja spornog objekta oglasio se gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

On je poručio da će u Banjaluci svi biti jednaki.

-Banjaluka je toliko osnažila i natjerala te ljude da urade ono što je bilo nezamislivo.

Advokata porodice Radišić: Želimo da sačuvamo javni red i mir u Banjaluc

Miloš Stevanović, advokat porodice Radišić, istakao je da je „u konsultaciji pravnog tima sa porodicom“ odlučeno da investitor ukloni sporni objekat.

“Želimo da sačuvamo javni red i mir u Banjaluci. Porodica Radišić ne želi da učestvuje u političkim prepucavanjima. Ovo je samo demontiran dio “Kajak terase” dok potpuno legalno i sasvim dobro radi kafić”, naglasio je Stevanović, novinarima u Bijeljini, na sjeveroistoku BiH, u petak, 26. novembra.

Stevanović tvrdi da rušenje „nije naloženo u skladu sa zakonom“.

“Mogu da obavijestim javnost da smo podnijeli krivičnu prijavu protiv komunalnog policajca koji je naložio rušenje “Kajak terase”, te Draška Stanivukovića, gradonačelnika Banjaluke. On nije sačekao donošenje presude, već je sam naložio rušenje”, rekao je Stevanović.

Advokat porodice Radišić najavio je da će sve „biti uklonjeno“ do subote, 27. novembra, kada je, za 15 časova, gradonačelnik Banjaluke najavio rušenje „Kajak terase“.

Stanivuković je, u obraćanju medijima, u četvrtak, 25. novembra, rekao da je “istekao rok za sve žalbe i da vlasnici više nemaju način da odlože ili prolongiraju rušenje”.

Prema nalogu gradske inspekcije, u martu je nelegalni objekat ograđen trakom i zatvoren, a gradonačelnik je tada najavio rušenje Kajaka.

U međuvremenu je Republička inspekcija poništila rješenja gradske inspekcije, zaustavila najavljeno rušenje te naredila skidanje trake.

Stanivuković je 28. maja predao i krivičnu prijavu protiv glavnog republičkog i urbanističko-građevinskog inspektora Republike Srpske (jedan od dva entiteta u Bosni i Hercegovini) zbog slučaja Kajak.

Stanivuković navodi da je prijava samo slijed kojim se pokazuje da Grad ne odustaje od rušenja nelegalnog objekta.

Dvadeset osmog maja počelo je rušenje nelegalnog parkinga, izgrađenog prekoputa Kajaka, gdje je počela gradnja “parka protiv kriminala i privatne države”.

Tom prilikom nekolicina građana, uglavnom aktivista SNSD-a, stala je pred bager ispred Kajak terase koju gradska vlast Banjaluke namjerava da sruši.

Vlasnici nelegalnog objekta tvrde da je gradnja Kajaka počela 2018. godine u periodu kada je još bila moguća legalizacija bespravnih objekata. No, u gradskoj upravi tvrde da je Kajak izgrađen kasnije, te da po nekoliko osnova treba biti srušen.

Zakonom o legalizaciji RS definisano je da se ne mogu legalizovati objekti građeni poslije 2018. godine.

Od 20. maja ispred Kajaka su parkirana i dva bagera.

Glavni upravni inspektor entiteta Republika Srpska, po nalogu investitora “Kajak terase”, izašao je na teren 12. novembra i nije utvrdio povrede propisa iz nadležnosti upravne inspekcije tokom nadzora u Odjeljenju komunalne policije, saopšteno je iz Gradske uprave.

Iz Grada Banjaluka tada je potvrđeno da nema prepreka da objekat bude srušen.

Categories: BIH
Tags: istaknuto
novi_dani: