Njemačka vlada planira izvršiti pritisak na EU kako bi razmotrila mogućnost suspenzije prava glasa Mađarskoj, prenosi Politico. Istovremeno, Berlin će tražiti proširenje odluka koje se mogu donositi kvalificiranom većinom, umjesto dosadašnjeg principa konsenzusa svih članica.
Prema njemačkom dokumentu koji citira Politico, to bi se posebno odnosilo na zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku, uključujući uvođenje sankcija. Cilj je spriječiti Mađarsku da ubuduće blokira odluke o sankcijama protiv Rusije i dodatnoj vojnoj pomoći Ukrajini. Ako bi ovaj prijedlog bio usvojen, 22 države članice i Europski parlament mogli bi donijeti odluku o suspenziji mađarskog prava glasa u Europskom vijeću, piše Jutarnji list.
Podrška Putinu
Upravo traju završni pregovori o formiranju vlade između demokršćana (CDU-CSU) i socijaldemokrata (SPD) nakon prijevremenih izbora u veljači. Prijedlog za zauzimanje tvrđeg stava prema Viktoru Orbánu dio je prijedloga koalicijskog sporazuma nove vlade. Konzervativci budućeg kancelara Friedricha Merza i SPD lijevog centra složili su se da će od EU zahtijevati da zemljama koje krše ključna načela poput vladavine prava bude uskraćen novac iz fondova Europske unije te da im se suspendira pravo glasa.
U dokumentu se ne spominje Mađarska, ali je jasno da se prijedlog odnosi na vlast Viktora Orbána, godinama optuživanog da krši demokratska pravila, guši slobodu tiska i ograničava neovisnost sudstva. “Postojeći zaštitni instrumenti, od prekršajnih postupaka i uskraćivanja fondova EU do suspenzije prava članova kao što je pravo glasa u Vijeću EU moraju se primjenjivati puno dosljednije nego dosad”, stoji u nacrtu koalicijskog sporazuma njemačkih demokršćana i SPD-a.
Europski parlament je 2018. pokrenuo prvu fazu postupka iz članka 7. protiv Mađarske zbog sumnje na ozbiljna kršenja temeljnih vrijednosti i zakona Unije. Europska komisija odlučila je 2022. blokirati oko 22 milijarde eura namijenjenih Mađarskoj zbog zabrinutosti oko ljudskih prava i neovisnosti pravosuđa. Lani je ipak odmrznuto više od deset milijardi eura, što je izazvalo burne reakcije. Sporna je i Orbánova naklonost Rusiji jer Mađarska opetovano koristi svoje pravo veta da bi blokirala sankcije.
EU pred izborom
Vrijeme je da EU riješi svoj problem s Orbánom, piše britanski Financial Times. Strateški cilj američkog predsjednika Donalda Trumpa da normalizira odnose s Rusijom i prebaci fokus na Kinu i Indo-Pacifik znači odustajanje od Europe – svakako od Ukrajine, a možda i od NATO-a. Dužnosnici EU rat u Ukrajini smatraju egzistencijalnim. Tvrde da nema razloga vjerovati da će se ruski predsjednik Vladimir Putin zaustaviti na Ukrajini. SAD vjerojatno neće pružiti jamstva koja su Europljanima potrebna za raspoređivanje trupa i osiguranje trajnog mira.
U tim okolnostima Europa nema izbora nego podržati i naoružati Ukrajinu. A tu je direktno ugrožava Orbán, kojeg je Trumpov povratak silno ohrabrio, piše FT. Orbán drži stranu Trumpa i Putina, dosljedno se protivi jačanju vojne pomoći Ukrajini ili napretku u približavanju Ukrajine Europskoj uniji. Za ukidanje prava glasa Mađarskoj založili su se bivši europarlamentarci Andrew Duff i Luis Gariciano u tekstu za Politico. Da bi izbjegli veto Ficove Slovačke, autori predlažu da se istovremeno glasa o ukidanju prava glasa za obje zemlje.
EU se sada suočava s darvinističkim trenutkom. Ili će se prilagoditi ili umrijeti, upozorava FT. Da bi zaštitila Ukrajinu, mora se suočiti s Orbánom. Što prije, to bolje. U radikalno promijenjenom globalnom krajoliku, EU više ne može ignorirati problem s Mađarskom. Ako Europa ne osigura sposobnost djelovanja, riskira sam opstanak Unije, upozoravaju analitičari Centra Jack Delors iz Berlina. Uz nastavak suspenzije novca iz proračuna EU i suspendiranje prava glasa, oni preporučuju političku izolaciju Viktora Orbána.